Sam kiedyś wierzyłem w te 5 mitów fitness.

21 lipca 2023 Dieta i trening

Nie wystarczyłoby papieru, aby zawrzeć wszystkie teorie na temat zdrowia, sprawności i kształtu ciała w jednej książce. Nic dziwnego, że w natłoku informacji wierzymy w różne rzeczy, nie kwestionując ich logiki. Aby było jeszcze lepiej, przedstawię 5 mitów na temat fitnessu, w które kiedyś wierzyłem. Odciąłbym sobie za nie rękę.

Teraz nie miałbym ani jednej ręki.

Uprawiam sport od podstawówki, ale moje doświadczenie ze zdrowym odżywianiem zaczęło się pod koniec liceum. Czytałem wiele artykułów na temat fitnessu i sam chętnie testowałem różne metody, wierząc, że jeśli ktoś to napisał, a tysiąc stron to powieliło, to musi to być prawda.

Jako trener, ale przede wszystkim jako osoba dorosła, wiem, że nie musi tak być.

MIT #1: TYLKO TRENING DŁUŻSZY NIŻ 30 MINUT MA SENS

Prawdopodobnie słyszałeś, że tłuszcz zaczyna się spalać po 30 minutach. Albo nawet po 40. Jeśli chcesz stracić tłuszcz, trening powinien trwać dłużej. Krótkie treningi nie są tego warte. To nieprawda!

Tak, organizm wykorzystuje zapasy węglowodanów i glikogenu głównie w pierwszych kilku minutach treningu. Nie oznacza to jednak, że tkanka tłuszczowa zacznie znikać, gdy tylko minie trzydzieści minut treningu.

Tak, ciało zacznie wykorzystywać rezerwy tłuszczu po treningach trwających dłużej niż 30 minut. Nie oznacza to jednak, że od razu będziesz szczupły jak gazela.

Chudniemy i "spalamy tłuszcz", gdy mamy nadwyżkę kaloryczną - jemy mniej niż spalamy. Możesz ćwiczyć przez dwie godziny, ale jeśli twoja dieta nie jest wystarczająca, ani waga, ani tkanka tłuszczowa nie ulegną zmianie.

Można wykonywać 15-minutowe ćwiczenia (bo na dłuższe nie ma czasu), a i tak coś z tego będzie. Jeśli będziemy stosować zdrową dietę, to schudniemy.

Kolejna korzyść z bycia tego świadomym? Możesz zacząć wykonywać krótsze treningi, jeśli nie chcesz tracić czasu. ? ?? ?

MIT # 2 - JEŚLI chcesz być szczupły, musisz jeść bardzo mało

Byłem sportowcem w szkole średniej i chciałem zrzucić dwa lub nawet trzy kilogramy. Moim pierwszym działaniem było ograniczenie ilości spożywanego jedzenia. Informacje na temat zdrowego trybu życia czerpałam z Internetu i kolorowych magazynów. To było bardzo dużo. Stosowałem wtedy dietę 1200 kalorii. To bardzo mała ilość kalorii dla trenującej nastolatki, która wciąż rośnie.

Jaki jest efekt? Efekt? Odczułem spadek wytrzymałości z powodu dużej ilości kalorii.

Rozumiem, dlaczego ludzie popełniają te błędy, gdy dopiero zaczynają. Sam byłem w takiej sytuacji! Kiedy czytasz o spożyciu kalorii, dieta składająca się z 1200 lub 1000 kalorii wydaje się bardzo rozsądna. Wcale się nie dziwię, że ludzie w to wierzą.

MIT NR 4 - WĘGLOWODANY TUCZĄ

Kiedyś popularne było obwinianie węglowodanów za wszystko. Sprawiają, że tyjesz. Sprawiają, że tyjesz. Powodują cukrzycę i wszystkie inne choroby tego świata.

Na początku moich studiów zdałem sobie sprawę, że jem zbyt dużo węglowodanów. Zacząłem je bardzo uważnie monitorować. Bardzo cierpiałem, ponieważ uwielbiam węglowodany! ? ?? ?

Okazało się, dzięki zdobytej wiedzy, że te węglowodany nie były tak złe, jak twierdził Internet. Są one również bardzo ważne! Szczególnie dla osób aktywnych lub trenujących.

MIT NR 4 - WYSOKIE ĆWICZENIA WYSZCZUPLAJĄ

Wracamy do czasów gimnazjum lub liceum - byłam przekonana, że ćwiczenie określonej części ciała pomoże nam schudnąć. Byłoby wspaniale, gdyby to była prawda!

Każdy, kto choć trochę zna procesy zachodzące w organizmie, wie, że to nieprawda. Niemożliwe jest schudnięcie w jednej części ludzkiego ciała. Nie ma również ćwiczeń, które mogą wyszczuplić tę część.

Agata Matulka, Fotografia dla biznesu: Ćwiczenia na

Mogą pomóc zbudować mięśnie, poprawić zakres ruchu i wzmocnić daną partię ciała, ale... nie wyszczuplą.

Same w sobie

Potrzebujesz (tak, myślę, że masz rację!) deficytu kalorycznego. Co z tego wynika: W odchudzaniu lepiej sprawdzają się ćwiczenia całego ciała i trening ogólnorozwojowy, ponieważ spalają więcej kalorii i angażują całe ciało, a co za tym idzie - przyspieszają efekty.

MIT NR 5: DETOKSY SĄ ŚWIETNE

Zjadłeś za dużo kalorii? Zrób sobie detoks. Nie możesz doczekać się wakacji? Przeprowadź detoks. Czujesz się ospały? Rozpocznij detoksykację, aby pozbyć się toksyn z organizmu.

Oczywiście, najprawdopodobniej we śnie. ? ?? ?

Detoksy owocowe, sokowe, warzywne nie działają. Koniec, kropka. Można na nich schudnąć, bo są niskokaloryczne. Nie oczyszczają z czegoś naszych jelit, ciała i krwi. Nasza wątroba i nerki to organy, które pomagają nam oczyścić nasze ciała. Jeśli działają prawidłowo, nic innego nie może nam pomóc. Sok warzywny nie jest rozwiązaniem (dla zdrowia, tak, ale nie "detoksykacji").

Herbatki oczyszczające również nic nie dadzą. Nawet te reklamowane na Instagramie? ?? ?

W jakie mity uwierzyłeś?

No cóż! Oto najciekawsze mity, w które uwierzyłem. Prawdopodobnie można znaleźć ich więcej, ale to daje wyobrażenie o tym, że każdy wierzy w jakieś hokus pokus. Po drugie, jeśli chodzi o dbanie o siebie, swoje zdrowie i ciało w ogóle, to najważniejsza jest PODSTAWOWA WIEDZA. To ona pozwala nam później zweryfikować wszystkie "najnowsze metody". ? ?? ?

Czy wierzycie w jakieś mity? Jeśli tak, to w które? Dajcie nam znać.

21 lipca 2023 Dieta i trening