Stretching, ćwiczenia rozciągające - rodzaje, zasady i korzyści

1 stycznia 2023 Ćwiczenia aerobowe

Rozgrzewka jest niezbędnym elementem każdego treningu. Duża część sportowców podczas rozgrzewki będzie wykonywać rozciąganie.

Chociaż może się to wydawać łatwe i proste, ważne jest, aby robić to prawidłowo. Czym jest rozciąganie?

Stretching

Nazwa "stretching" pochodzi z języka angielskiego i oznacza nic innego jak rozciąganie. Ten rodzaj aktywności polega na rozciąganiu mięśni w celu ich uelastycznienia oraz na zwiększeniu ukrwienia ciała, dzięki czemu staje się ono rozciągliwe.

Jest to świetny sposób na rozpoczęcie większego treningu. Jednak stretching może być również stosowany jako samodzielne ćwiczenie. Ta czynność jest zalecana dla każdego, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej. Profesjonalistom i amatorom. Łatwo zauważyć jak ważne może być rozciąganie dla osób, które większość czasu spędzają przy komputerze, często w jednym miejscu.

Stretching - ćwiczenia rozciągające

Standardowy zestaw ćwiczeń składa się z kilku sesji trwających od kilku do kilkunastu minut. Najpierw napnij mięsień, a następnie powoli go rozluźnij. Następnie należy go przez chwilę rozciągnąć.

Podczas wykonywania tych ćwiczeń ważne jest, aby zachować koordynację ruchową. Pamiętaj również o równomiernym oddychaniu i o tym, aby nie przeciążać mięśni i nie przekraczać swojego progu bólu. Z każdym treningiem będziesz mógł dostrzec korzyści płynące z rozciągania i to, jak ułatwia ono wykonywanie głębszych ruchów.

Rozciąganie dynamiczne - Rozciąganie przed biegiem

Dynamiczne rozciąganie to metoda polegająca na rozciąganiu mięśni poprzez ruch. Dzięki temu możemy zwiększyć mobilność mięśni. Jest to szczególnie ważne przed rozpoczęciem treningu. Ważne jest, aby przed wykonaniem rozciągania dynamicznego rozgrzać mięśnie. Jest to dobra forma rozciągania przed bieganiem. Dzięki niemu poprawimy wytrzymałość i elastyczność mięśni.

Rozciąganie statyczne - po treningu.

Statyczne rozciąganie polega na rozluźnieniu mięśni w fazie spoczynku. Jego głównym celem jest rozluźnienie mięśni po treningu. Rozciąganie statyczne sprzyja regeneracji mięśni i jest niezbędne w zapobieganiu bolesności.

Podstawowe zasady rozciągania

  • Napinanie poszczególnych partii mięśni (zwykle około 10-15 sekund)
  • Rozluźnienie (zwykle około 3-5 sekund).
  • Rozciąganie (zwykle przez około 20 sekund)
  • To właśnie tutaj oddychanie odgrywa kluczową rolę! Nie należy wstrzymywać oddechu.

Różne rodzaje rozciągania

  • Rotacja stawów - Ruch stawów w celu poprawy ich smarowania.
  • Static Stretching - Rozciąganie mięśni w stanie spoczynku.
  • Stretching dynamiczny - Rozciąganie mięśni poprzez ruch.

Korzyści z rozciągania

Korzyści z rozciągania ciała jest wiele. Zwiększa elastyczność mięśni, ruchomość stawów, koordynację w całym ciele i zmniejsza szansę na kontuzję. Poprawia krążenie i dotlenia komórki. Wpływa na prawidłową postawę i poziom stresu, tak jak każda inna aktywność.

Stretching jest zalecany osobom ze sztywnością i bólem mięśni, osobom ćwiczącym oraz prowadzącym aktywny tryb życia. Pomaga rozluźnić napięte mięśnie, poprawia siłę i elastyczność.

Bez względu na wiek, rozciąganie jest świetną formą ćwiczeń!

Stretching

Każdy trening powinien kończyć się ćwiczeniami rozciągającymi. Nieodpowiednie rozciąganie może spowodować bolesność, powolną regenerację, a nawet kontuzję. Ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane powoli i z odpowiednim oddechem, aby zapewnić maksymalne rezultaty.

Ciekawostki

Jednym z ciekawych aspektów rozciągania jest to, że zostało ono opracowane na podstawie obserwacji zwierząt łownych. Zwierzęta te można zobaczyć wykonujące elementy gimnastyki i kulturystyki, gdy polują na swoją ofiarę. Robią to poprzez stosowanie kombinacji ćwiczeń statycznych i dynamicznych, podobnie jak ludzie.

1 stycznia 2023 Ćwiczenia aerobowe