Regeneracja czy lenistwo - Kiedy robić trening, a kiedy nie? Oto 4 pytania, które pomogą.

30 kwietnia 2023 Dieta i trening

Stało się. Widzisz sportowe buty z drugiej strony, na krześle siedzi przewiewny T shirt, a plan treningowy świeci na ścianie jak duży, kolorowy wyrzut sumienia. Dlaczego? Łatwo to zrozumieć: nie chcesz ćwiczeń. Ważne jest, aby rozpoznać, kiedy jest czas na przerwę i regenerację, a kiedy na zwykłe lenistwo.

Wszędzie, gdzie się udajemy, słyszymy ten sam slogan słuchaj. Brzmi to prosto, prawda? W końcu nasze ciała wiedzą najlepiej, co jest dla nas najlepsze... ale czy na pewno? Czy rzeczywiście chodzi o bycie miłym dla siebie? Czy to jeszcze dbanie o swoje ciało i słuchanie go poprzez myślenie "może dzisiaj sobie pobłażam", czy już chwytanie okazji? Skąd mam wiedzieć, czy w danym dniu nie chcę lub nie muszę ćwiczyć?

Photo by Justyna Kucur-CzarnyPozwól sobie na to.

Jedno jest pewne: nie ważne jak duże masz doświadczenie treningowe, nie ważne jak długo się ruszasz od lat czy nie, zawsze jest ciężko. Aby Ci pomóc, chciałabym, abyś przeczytał pytania, które zadaję sobie, aby pomóc mi zdecydować, czy trenować dzisiaj, czy nie.

Zaczynamy!!!

#1 NIE CHCĘ, BO

Pierwszą kwestią jest bycie szczerym wobec siebie i zadanie sobie prostego pytania: Dlaczego nie chcesz tego dzisiaj zrobić? Czasami odpowiedź jest tuż przed tobą. Zakładamy tylko opaski na oczy, żeby jej nie widzieć. Nie lubimy być postrzegani jako leniwi, więc próbujemy usprawiedliwiać się sami przed sobą, znajdujemy wymówki, usprawiedliwiamy się... ale często prawda jest taka, że mi się nie chce, bo mi się nie chce. Brak motywacji.

Photo by Justyna Kucur-Czarny

Motywacja to za mało, by zajść daleko. Nie trwa też wiecznie. Trzeba być szczerym wobec siebie i oprócz "chęci" czy "motywacji" mieć trochę samodyscypliny.

Dlaczego nam się nie chce? Czy może to tylko strach przed zmęczeniem lub typowy letarg?

Bądźmy szczerzy: nie lubimy uczucia dyskomfortu. Może on powodować ziewanie, pocenie się i zmęczenie, a także ból mięśni. Nic więc dziwnego, że nasza głowa nieustannie próbuje znaleźć sposób na wyjście z niego. To właśnie pozbawia nas motywacji. Nie lubisz być zmęczony, jeśli nie jesteś fit świnią.

To samozapytanie nazywa się "Dlaczego Ci się nie chce?". To pomaga przezwyciężyć brak motywacji. Kiedy już przyznamy, że nie ma wymówki, że nic strasznego się nie dzieje i że to tylko my, wtedy możemy się ubrać i zrobić to, co było zaplanowane. I to jest właśnie to.

Rozwiązanie Jeśli wiemy, że nasza niechęć jest po prostu leniwa, to polecam wykonanie treningu mimo wszystko. Jeśli nie masz ochoty robić pełnego zestawu, możesz wybrać krótszy (całą serię znajdziesz na moim kanale YouTube - KLIK), ale i tak powinieneś kontynuować. Dzięki temu zachowasz spójność i regularność, co pomoże Ci uniknąć braku motywacji.

Trenujmy z planu, jeśli nasza niechęć do tego jest mniejsza. Nie ma co zwlekać - przygotuj się, rozłóż matę na podłodze i zacznij. Zanim się obejrzysz, będzie po wszystkim.

#2 JAK WYGLĄDAŁ MÓJ PLAN TRENINGOWY W TYM TYGODNIU?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to brak motywacji, czy coś innego (lub po prostu kontynuujemy poszukiwanie sensownej wymówki), to możemy zadać kolejne pytanie: Jak wyglądał mój plan treningowy w tym tygodniu. Czy może być tak, że czujemy się zmęczeni?

To pytanie jest dla mnie bardzo pomocne. Czasami nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego nie mam siły/chęci na trening. Wtedy patrzę na swój plan treningowy. Odpowiedź jest oczywista: ostatnio było intensywnie. Warto spojrzeć wstecz na swoje treningi i wyciągnąć wnioski. Jeśli w ostatnich dniach podjęliście wiele intensywnych lub długotrwałych wysiłków, może warto zrezygnować z ćwiczeń i skupić się na odpoczynku.

Rozwiązanie jest Jeśli wykonaliśmy kilka ciężkich treningów, nie ma żadnych ograniczeń, abyśmy zrobili sobie dzień bez treningu i skupili się na regeneracji. W dniu beztreningowym można spacerować, jeździć na rowerze czy rozciągać się.

Moje zestawy rozciągania i mobilności byłyby świetnym pomysłem.

Jeśli jednak plan treningowy nie jest zbyt ambitny, to nie widzimy, żeby coś takiego miało miejsce. Przechodzimy do kolejnego pytania.

#3 PRACA, SEN I STRES - CO Z INNYMI CZYNNIKAMI

Photo by Fotografia dla biznesu Agata MatulkaPeople

Nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo Twoja kondycja i samopoczucie zależy od innych aspektów. Brak snu, stres czy długi tydzień pracy mogą wpływać na naszą zdolność do treningu. Brak snu może wpłynąć na nasze postrzeganie zmęczenia. Duża ilość stresu może prowadzić do spadku motywacji i utraty apetytu. To może następnie wpłynąć na naszą zdolność do ćwiczeń. Nikogo nie zdziwi, że po długim dniu pracy nie mamy ochoty na ćwiczenia. To normalne.

Apeluję do Was: Jeśli mamy problemy w pracy, z powodu stresu, czy braku snu, to zrezygnujmy z intensywnych treningów. Interwały, długie cardio i trening siłowy, który bije rekordy popularności, nie są dobrą opcją. Przetrenowanie i stres mogą prowadzić do zmęczenia, zaburzenia równowagi hormonalnej, wyczerpania, braku snu i przetrenowania. Zwiększamy również szansę na kontuzję, jeśli nie jesteśmy dobrze wypoczęci.

Rozwiązaniem jest unikanie treningów w czasie wzmożonego ruchu poprzez wybieranie zajęć nie związanych z treningiem, takich jak spacery, jazda na rowerze, taniec, praca w ogrodzie, lub decydowanie się na ćwiczenia o niższej intensywności. Jest to świetny czas na wzmocnienie i trening siłowy, ponieważ nie ma zbyt wielu rzeczy, które mogłyby obciążyć układ nerwowy.

Zdjęcie Justyny Kucur-Czarny#4 HEAD

JAKIE CIAŁO?

Jeśli nie chce Ci się trenować, czas zastanowić się nad inną rzeczą. Czy chce tego Twoje ciało, czy Twoja głowa?

Ciało - Jeśli czujemy się zmęczeni, słabi lub chorzy, warto dostosować nasz trening do naszych potrzeb. Nie jest to znak, że jesteśmy słabi, a raczej, że mamy świadomość, jak być fit.

Mam kilka wskazówek:

  • Możemy zdecydować się na przerwanie treningu, jeśli czujemy, że "coś nas bierze" - przeziębienie lub choroba. Polecany jest również mój artykuł "Choroba". Kiedy ćwiczyć, a kiedy przestać? Czy można ćwiczyć przy przeziębieniu?
  • Bóle menstruacyjne - Jeśli lekarz pozwala Ci na ćwiczenia, to polecam. Może to pomóc w zmniejszeniu bólu brzucha. Najlepiej unikać ćwiczeń na brzuch, ponieważ mogą one wywołać krwawienie. Stretching jest świetną opcją na bardzo bolesne miesiączki (zestawy znajdziesz tutaj).
  • Wzdęcia lub bolesność mięśni po innym treningu - aktywność aerobowa lub o umiarkowanej intensywności - bieganie, jazda na rowerze, bieganie, chodzenie i treningi cardio o umiarkowanej intensywności przyspieszą powrót do zdrowia.
  • Zmęczenie jest spowodowane stresem, pracą lub zmęczeniem fizycznym. Możesz wybrać nieintensywne ćwiczenia, dzięki czemu skupisz się na wzmocnieniu swojego ciała lub poprawieniu konkretnych ruchów, z którymi masz problem.

Czasami to nie nasze ciało wysyła sygnały. Czując "zmęczenie materiału", silną niechęć lub wyczerpanie psychiczne, możemy zrezygnować z treningu lub zastąpić go czymś, co sprawia nam przyjemność. Nic nie da się zrobić na siłę! My nie używamy siły! Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Dlatego traktujemy je poważnie i słuchamy głowy.

fot: Justyna Kocur-CzarnyNOT FORCE

STRACH TO DRUGIE.

Granica między "nie chcę" a "muszę" jest płynna. Czasami możemy ją nagiąć, aby trochę sobie pobłażać. Wiadomo, że ćwiczenia i sport nie mają polegać na ciągłym forsowaniu siebie. Ważne jest jednak, aby być ze sobą szczerym i stawiać sobie jasne wymagania. Często odpuszczanie treningów lub wymówki to pewna droga do porażki. Również brak zdrowia.

Żadna ze skrajności nie jest właściwa - ani nadmierna dyscyplina, ani nadmierna pobłażliwość. Wierzę jednak, że każdy człowiek potrafi dostrzec różnicę. Jako punkt wyjścia możesz wykorzystać powyższe pytania. ?

Jak wygląda sytuacja w Twoim przypadku? Tego właśnie jestem ciekawa w ???? czytelników.

30 kwietnia 2023 Dieta i trening