Starasz się być fit, ale czy odpowiednio traktujesz swoje ciało?

6 kwietnia 2023 Dieta i trening

W naszym dążeniu do regularnych ćwiczeń, jeść prawo, i spełniają nasze cele fitness, czasami traktujemy nasze ciała jak roboty, które są zaprogramowane, aby zrobić to, co chcemy. Ma schudnąć, powinien zrobić trening każdego dnia, powinien zyskać mięśnie, nie powinien łaknąć słodyczy i nie powinien być zły, jeśli nie. To nie jest.

Nie martwcie się, nie będę pouczać. Ten tekst trafił do mnie, bo ostatnio byłam strasznie okrutna dla swojego ciała i uświadomiłam to sobie w ostatniej chwili.

Powiedzmy sobie jasno: kiedy myślimy o tym, że ktoś źle traktuje swoje ciało, widzimy osoby, które według naszego wyobrażenia "nie dbają o siebie". Nie ćwiczą, nie ruszają się, źle się odżywiają i stosują używki. To są ludzie, którzy robią sobie krzywdę.

Bycie fit może jednak prowadzić do złego traktowania naszego ciała. W jaki sposób? Jest wiele sposobów. Czasami nie widzimy różnicy między "ZDROWĄ", a "NIEZDROWĄ" stroną naszych działań. To nie dlatego, że zjedliśmy za dużo słodyczy lub opuściliśmy pracę.

JAK FITNESS MOŻE POMÓC CI ZASZKODZIĆ?

Nie będę traktować was jak dzieci. Nie będziemy rozmawiać o ścisłych restrykcjach, dietach głodowych czy treningach, które szkodzą. Bo przecież wszyscy to wiemy. Dziś chcę porozmawiać z Wami o czymś nieco mniej oczywistym: o cienkiej granicy między zaangażowaniem w bycie fit a posunięciem się za daleko.

Czy jesteś gotowy na kilka szokujących prawd?

ROBOT czy CZŁOWIEK

fot: J.Janecki, J.Walczak

Jednym z największych błędów, jakie widzę, jest traktowanie swojego ciała jak maszyny, robota. Trudno jest odpuścić trening, albo zrozumieć, że nawet jeśli jesteśmy w dobrej formie, to nie jest dobrym pomysłem traktowanie każdego treningu jako okazji do uzyskania więcej. Wygląda to tak: teoretycznie wiemy, że musimy odpoczywać, ale w rzeczywistości mamy w środku głos, który mówi nam, że inni tak robią, ale my nie.

Gorzka prawda jest taka, że nie masz racji.

Bez względu na poziom treningu czy sprawności fizycznej, każdy potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Nie tylko nie świadczy to o Twojej sile i determinacji, ale także pokazuje, że nie szanujesz swojego ciała. Fizjologia nie oszukuje - Regeneracja jest niezbędna nie tylko do odpoczynku człowieka, ale także do tego, by trening "działał" i powodował zmiany (i, miejmy nadzieję, postępy). Tak, dla niektórych może to być trudne. Ja też nie mam nic przeciwko temu, żeby puścić hamulce. Ale mając zarówno doświadczenie, jak i dobrą znajomość ludzkiego ciała, mam świadomość, że ciało potrafi więcej niż to, co się wydaje. Czasami ciało potrzebuje więcej niż głowa. To już nie jest coś, o czym się mówi.

Czasem pojawiają się cytaty motywacyjne, które mają mnie zachęcić do wstania o 5 rano i zrobienia treningu. SUPER, jeśli się wysypiamy i chodzimy spać o czasie. Nie ma sensu kłaść się spać w nocy lub później, a potem wstawać o 5, żeby zrobić ćwiczenia. Lepiej wybrać sen, niż trenować kosztem swojego zdrowia. Regularny brak snu i zarwane noce mogą mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Wręcz przeciwnie, ćwiczenia fizyczne mogą czasem wywołać u nas chorobę, jeśli wykonamy ciężki, intensywny i bardzo obciążający trening.

Fot. J.Janecki i J.Walczak

Czasami czujemy się słabi lub osłabieni. Nasze ciało mówi nam, żeby zwolnić, a my ciśniemy dalej. Przecież odpuszczanie to słabość. Jeśli organizm tego wymaga, to można zdecydować się na lżejszy dzień. To jest właśnie definicja bycia fit. Nie wystarczy się usprawiedliwiać czy odpuszczać. Ważne jest, aby słuchać sygnałów. Bo ciało tak naprawdę MÓWI do Ciebie. Tylko my nie słyszymy!

Nic dziwnego, że wielu osobom nie podoba się takie podejście. Przez lata wmawiano nam, że musimy się pchać, spalać i że motywacja jest kluczowa. Trening nie jest odpowiedzią. Przykro nam, ale nie potrzebujemy robotów. Ciało odwzajemni przysługę - będzie zdrowsze, sprawniejsze i bardziej zdolne do robienia tego, co robi najlepiej.

DLACZEGO TEGO POTRZEBUJĘ?

Zdarzyło się. Na stole znalazł się duży pojemnik z lodami. Zjedzone. Niby wiemy, że to się nie zdarza i że jeden dzień nic nie zmienia. Ale... mamy wyrzuty sumienia.

Po co to było? Tak nam się wydaje.

Czy brzmią one znajomo? Zatracanie się w wyrzutach sumienia i "mocnych postanowieniach poprawy" nie jest zdrowe - nie jest to również oznaka bycia fit. Zdrowy styl życia to taki, który jest możliwy do opanowania i zachowuje równowagę. Będą dni, kiedy ktoś zje za dużo, nie zje wystarczająco dużo warzyw, albo się przejada. Co, nic? Czasami ludzie jedzą dużo, ale nadal żyją. Ważne jest, aby zachować normalną rutynę. Nie obcinać kalorii, nie panikować. Nie obiecuj sobie poprawy lub co gorsza - próba "nadrobienia" błędów kaloriami na treningach może prowadzić do krótkiej drogi do dysfunkcji, która może prowadzić do niezdrowych relacji i nawyków żywieniowych.

ZDROWA FIGURA

Czasami, gdy tak bardzo skupiamy się na celach związanych z naszym ciałem, zapominamy, że bycie fit to nie wyścig. To przygoda, która trwa całe życie. Nie chcę być negatywnie nastawiona, ale wykonywanie ćwiczeń ukierunkowanych na sylwetkę jest w porządku, jeśli weźmiesz pod uwagę również swoje zdrowie. Co to oznacza? Dbamy o to, aby w naszych treningach aktywnościowych znalazły się ćwiczenia na brzuch i pośladki. Jednak nie tylko one są niezbędne. Ćwiczenia mobilności, rozciąganie, ćwiczenia kondycyjne, które są świetne dla twojego serca, treningi całego ciała, które zwiększają sprawność, wzmacniają mięśnie i rozciąganie to tylko kilka z wielu innych rzeczy, które włączamy do naszych treningów. Jest to najlepszy sposób, aby zachować sprawność fizyczną na dłuższą metę.

Zdjęcie autorstwa Justyny Kucur-Czarny

Czy łatwo jest to sobie wytłumaczyć? Nie. Ostateczna decyzja należy do nas.

GŁOWA to kolejny ważny aspekt. Albo lepiej - zdrowie psychiczne i zdrowie Twojej głowy. Nawet jeśli jesteście najbardziej sprawnymi ludźmi na świecie, to jeśli wasze zdrowie psychiczne nie jest wystarczająco dobre, nie będziecie w stanie osiągać najlepszych wyników. Niezwykle ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne, słuchać swoich emocji, redukować stres, dbać o siebie fizycznie i psychicznie.

Fot. Justyna Kucur-Czarny

W KRZYWYM ZWIERCIADLE

Język, którego używamy do mówienia o sobie, to najgorsza rzecz, jaką sobie robimy. Widzimy swoje wady i znajdujemy rzeczy, które możemy naprawić. Nie zdajemy sobie sprawy, jak stajemy się silniejsi, sprawniejsi i czujemy się lepiej.

Zawsze czułam, że mówienie dobrze o sobie i swoim ciele to jak "pieszczenie się" i inne czakry i uduchowione rzeczy, które nie mają nic do rzeczy. To nie jest tak. Nie musisz kochać siebie ani lubić wszystkiego. Ale chodzi o to, żeby nie być osobą agresywną wobec siebie. Nie znęcajcie się nad sobą.

Fot. Justyna Kucur-Czarny

To jest bardzo smutne. Będziemy razem do końca życia, ale często myślimy o sobie jak najgorzej. To nie tylko negatywny sposób myślenia o sobie, ale może też wpływać na treningi i nawyki żywieniowe. Musimy być tam dla siebie 24/7. Jeśli cały czas wysyłamy do siebie tylko negatywne wiadomości, jak możemy oczekiwać, że będziemy się rozwijać i czuć dobrze?

Wpis został napisany bardzo spontanicznie. Mam nadzieję, że udało mi się chociaż wyrazić swoje myśli ????. Mimo całej mojej wiedzy i doświadczenia, nadal czasami padam ofiarą mechanizmów, których jestem świadoma. Ostatnio musiałam przerobić ze sobą kilka rzeczy. To kolejny dowód na to, że fit jest dla każdego z nas i że nigdy się nie kończy. Zawsze jest coś nowego do odkrycia w sobie!

6 kwietnia 2023 Dieta i trening