Sól kuchenna to chlorek sodu. Dodatkowo sól kuchenna może zawierać jeszcze substancje przeciwzbrylające, które odpowiadają za jej strukturę. W Ameryce Południowej występują największe skupiska soli kuchennej. Sól może być również pozyskiwana z wody morskiej przy użyciu energii słonecznej. W ten sposób może powstać sól morska.
Chlorek sodu jest dodawany do żywności ze względu na właściwości poprawiające smak, konserwujące. Niektórzy nazywają sól białą śmiercią. Dlaczego?
Wpływ soli na Twoje zdrowie
Nadmiar soli kuchennej szkodzi naszemu zdrowiu. Ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Podnosi je i powoduje nadciśnienie. Może również wpływać na serce i inne układy krążenia. Może prowadzić do miażdżycy i podnosić poziom cholesterolu, co w obu przypadkach jest niekorzystne dla zdrowia. Nadmierne spożycie soli kuchennej może również przeciążyć nerki i inne narządy układu pokarmowego. Dieta o dużej zawartości soli kuchennej może również prowadzić do otyłości.
Mówiąc o spożyciu soli kuchennej, której głównym składnikiem jest sód, należy wspomnieć, że jego antagonistą jest potas. Aby zrównoważyć elektrolity, ważne jest spożywanie odpowiednich ilości potasu wraz z sodem. Potas obniża między innymi ciśnienie krwi. Według WHO Polacy jedzą za dużo soli. Mogą nawet trzykrotnie przekroczyć zalecane spożycie.
Dzienne spożycie soli
Osoby zdrowe powinny ograniczyć dzienne spożycie soli do 5 gramów lub jednej łyżeczki. Nie wystarczy wyeliminować z jadłospisu soli w jej pierwotnej postaci. Jest ona również częstym składnikiem wielu przetworzonych produktów spożywczych. Jest dobrym środkiem utrwalającym żywność i dodaje smaku wielu potrawom, dlatego producenci żywności często ją stosują. Średnio 2 kromki Szynki typu Salami mają 600 mg soli, podczas gdy kromka chleba ma 500 mg, a 1 łyżeczka ketchupu 180 mg.
Warto zastąpić sól naturalnymi przyprawami, takimi jak bazylia, tymianek i majeranek, a także pietruszka, kolendra i wiele innych ziół. Dodadzą one potrawom naturalnego, bardzo smacznego smaku i sprawią, że będą zdrowsze.