Jak znaleźć czas na ćwiczenia? Jak prowadzić zdrowszy tryb życia?

13 czerwca 2023 Dieta i trening

Powiem wprost: wiemy, że nie możemy mieć wszystkiego, ale chcemy. Prowadź zdrowy tryb życia, ćwicz, przygotowuj zdrowe posiłki i ogólnie żyj zdrowiej. Ale jednocześnie spędzaj czas z rodziną, ciężko pracuj i poświęć chwilę dla siebie. Bądźmy szczerzy - cudów nie ma, a dzień nie jest z gumy. Ale... z odpowiednim nastawieniem i właściwym zarządzaniem czasem, zrównoważenie zdrowego stylu życia ze wszystkimi innymi zobowiązaniami nie jest takie trudne.

Dziś pokażę Ci, co robię i jak łączę to wszystko w całość, nawet gdy doba wydaje się być zbyt krótka.

Nie jestem najlepszym planistą, ale umarłbym bez zarządzania czasem. Pogodziłem się już z tym, że kalendarz akceptuje wszystko, ale życie nie. Będą więc pewne przypadkowe wydarzenia, które zrujnują mój misterny plan.

W tym momencie do gry wkracza nastawienie. Nie da się prowadzić zdrowego trybu życia, jeśli pozwolimy, by losowe wydarzenia wybiły nas z rytmu i zmusiły do rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Nawet przy najlepiej ułożonych planach mogą zdarzyć się nieoczekiwane rzeczy. W tym przypadku masz dwie opcje:

  • Rzucić plan w otchłań i zacząć od nowa następnego ranka.
  • Weź to pod uwagę i kontynuuj prowadzenie zdrowego trybu życia... w wersji, którą można modelować jak plastelinę, czyli dostosowanej do Twojej sytuacji. Będziesz fit zanim się obejrzysz, bo będziesz robił małe postępy.

ZAWSZE TRZYMAJ SIĘ PLANU MINIMUM.

#1 SAMOLOT MINIMALNY

Plan minimum to działanie, które podejmuję, gdy dzieje się życie. Trzeba być przygotowanym na takie dni, czy to wycieczka królika do weterynarza zajmująca pół dnia, czy cieknąca pralka.

Powinieneś tylko dostosować swój własny plan minimum do siebie. W moim przypadku wygląda to następująco:

  • Dbam o to, by jeść dwa zdrowe posiłki dziennie, nawet jeśli jestem na planie minimum. Mogę je kupić, np. zupę krem na targu lub obiad pełen warzyw. Muszą być tak zdrowe, jak to tylko możliwe. Pamiętam też, że prostym posiłkiem może być kanapka z warzywami lub jogurt z owocami. Albo jabłko lub banan. Nie chcesz komplikować sobie życia, więc stawiaj na proste rozwiązania.
  • Jeśli jest taka możliwość, ruszam się jak najwięcej podczas planu minimum. Czasami jest to po prostu 20-minutowe ćwiczenie, innym razem wejście po schodach na 10 piętro, czy robienie prostych przysiadów podczas mycia zębów. Może się wydawać, że to nic takiego, jednak KAŻDY ruch jest lepszy niż żaden.
  • Gdybym miał wybierać między normalnym czasem snu a treningiem, wybrałbym tę pierwszą opcję. Dlaczego? Sen jest ważniejszy niż nam się wydaje. Badania i obecna wiedza pokazują, że brak snu, a zwłaszcza regularny sen, może wpływać na nasze zdrowie i wygląd. O znaczeniu snu pisałem tutaj.
  • Jeszcze ostrożniej podchodzę do picia wody. Dlaczego? Ważne jest, aby nadal o nią dbać, nawet jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego.
  • Pamiętam zasadę: Lepsza ryba niż nic. Lepsze 5 minut niż nic. Jedno warzywo jest lepsze niż żadne. Rozciąganie przez 2 minuty jest lepsze niż nic nie robienie. W skrócie: każde działanie jest lepsze niż całkowite poddanie się.

#2 SZANUJ CZAS

Pamiętaj, aby szanować swój czas i ustalać priorytety. Możesz albo zgodzić się na wszystko, o co proszą cię inni i zignorować siebie, albo zdecydować, na co chcesz poświęcić swój czas.

Zmarnowałem mnóstwo czasu na rzeczy, których nie musiałem robić. Spędzałem czas na polerowaniu czegoś, co nie było ważne i nikt by tego nie zauważył. Im więcej robię lub im więcej rzeczy chcę zrobić, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że nie mogę już iść na ustępstwa i muszę szanować swój czas.

Z tego powodu dokładnie wiem, kiedy będę ćwiczyć rano (aby mieć czas, a nie czekać, aż będę miał czas - przyznajmy, nie zawsze tak się dzieje) i planuję posiłki poprzedniego wieczoru, aby jak najmniej pozostawić przypadkowi.

Z drugiej strony, w pracy inwestuję w sprzęt, który jest bardziej niezawodny i nie musi być odsyłany na gwarancję co jakiś czas (wszyscy tam byliśmy i ta "oszczędność" zawsze powodowała problemy). Urządzenia, z których korzystam najczęściej, mają ułatwiać mi pracę. Mój telefon i komputer to podstawa w moim życiu. Używam ich codziennie przez wiele godzin.

W ramach współpracy z firmą Intel otrzymałem laptopa Intel Evo. Odznaka ta przyznawana jest komputerom, które spełniają określone wymagania. Nie może to być byle jaki komputer, ale musi być wydajny, szybki, przenośny i zdolny do pracy dla wymagających osób.

Laptop nadal działa płynnie, nawet przy uruchomionych trzech programach jednocześnie. Dysk SSD to świetny sposób na szybkie uruchamianie laptopa i programów. Zintegrowana karta graficzna poradziła sobie ze wszystkim bez najmniejszych problemów. Mogłem na nim edytować filmy na mój kanał YouTube (na naszych poprzednich laptopach program do edycji wyłączał się w połowie, ponieważ nie mógł sobie z tym poradzić).

Oszczędza to również mój czas - mogę pracować tak wydajnie, jak to tylko możliwe i nie denerwować się na komputer, jeśli nie nadąża. Wiem, że w niektórych kręgach bardziej gloryfikowana jest praca przez kilkanaście godzin bez przerwy. Ale zaczynam zdawać sobie sprawę, że bycie produktywnym i pracowitym nie oznacza pracy nad projektami od świtu do zmierzchu. Nie ma znaczenia, czy coś zostanie zrobione szybciej. Stawiam na efektywność.

Laptopy z oznaczeniem Intel Evo mają baterię, która wytrzymuje długo. W moim przypadku wytrzymała ponad 12 godzin, czyli prawie połowę czasu sesji zdjęciowej do ebooka.

Więcej o sprzęcie z plakietką Intel Evo można przeczytać tutaj.

Ważne jest, aby sprawdzić swoje sumienie, jeśli chodzi o poszanowanie własnego czasu. Moje ostatnie wyniki nie były zadowalające. Nadal muszę nadrobić zaległości, jeśli chodzi o asertywność i upewnianie się, że moje potrzeby są zaspokajane, a także potrzeby innych. Myślę jednak, że świadomość tego jest krokiem we właściwym kierunku.

Możemy wtedy przejść do następnego punktu. Ten szacunek dla czasu może to ułatwić, ponieważ aby wiedzieć, ile szanować, musisz najpierw zaplanować.

#3 PLAN!

Zaplanuj swój zdrowy styl życia, jeśli jesteś zajęty lub masz mało czasu. Organizowanie swojego życia nie jest stratą czasu, ale ważnym narzędziem, które może pomóc cieszyć się dużą częścią życia.

Co warto zaplanować? Moje doświadczenie:

treningi - Jeśli masz konkretny cel sylwetkowy lub sportowy, plan treningów jest niezbędny do jego osiągnięcia. Możesz skorzystać z gotowych planów, które znajdziesz na blogu, lub stworzyć harmonogram i rozłożyć treningi na cały tydzień. Pamiętaj, aby zostawić miejsce na życie lub brak czasu. Ja na przykład ustalam sobie trzy "najważniejsze" ćwiczenia w tygodniu, które koniecznie muszę wykonać. Jeśli nie mam czasu, wybieram, które z nich wykonać.

Jeśli chcesz się ruszać, ale nie masz czasu na planowanie treningów (bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie tydzień), najlepiej samemu zdecydować, że na przykład będziesz ćwiczyć cztery razy w tygodniu przez 30 minut, a następnie po prostu rozłożyć matę w dniu, w którym masz wolne i rozpocząć trening.

Posiłki: Tutaj taktyki są różne. Niektórzy planują swoje posiłki na papierze, podczas gdy inni zapisują tylko obiady. Inni idą o krok dalej i przygotowują potrawy dzień wcześniej. Latem nie mam czasu na planowanie z wyprzedzeniem, więc przygotowuję jedzenie. Kroję warzywa, przechowuję je w pojemnikach, smażę mięso, odpowiednio je przyprawiam i gotuję owsiankę. Te małe, pozornie nieistotne czynności są ważne, ponieważ oszczędzają czas i zapobiegają jedzeniu "na szybko", które często wiąże się ze złymi wyborami żywieniowymi.

Sen jest kolejnym ważnym elementem zdrowego stylu życia. Planujemy z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Młodzi rodzice nie są w stanie zapewnić sobie wystarczającej ilości snu, ponieważ tak często nie śpią, aby zobaczyć swoje dzieci. Można jednak upewnić się, że sen jest dobrej jakości. Unikaj korzystania z ekranów na godzinę przed pójściem spać, upewnij się, że pokój jest dobrze wentylowany i uspokój się. Będzie to miało pozytywny wpływ na sen w nocy.

Odpoczynek Nie zawsze to robię, ale zaczynam traktować to poważnie. Nawet jeśli masz mało czasu, poświęć 10 minut dla siebie. Możesz wykorzystać te minuty na przeczytanie książki, obejrzenie filmu na YouTube lub po prostu siedzenie w ciszy. Zrób to sam.

Pozwoli ci to prowadzić zdrowy tryb życia nawet wtedy, gdy jesteś bardzo zajęty.

#4 NIE MASZ CZASU? Podziel się na małe kawałki

Choć nie jestem zwolennikiem dzielenia treningu na dwie części (np. rano i wieczorem), warto kierować się zasadą "lepsza żaba niż nic". Jeśli nie masz czasu na wykonanie 30-minutowego treningu, możesz wykonać dwa kwadransowe treningi o różnych porach w ciągu dnia. ).

Ja swój trening dzielę w ten sposób. Zaczynam dzień od biegu, a następnie wykonuję dodatkowy trening wieczorem. Często ćwiczę w ciągu dnia, a wieczorem się rozciągam. Czasami nie mogę rozciągać się zaraz po treningu, ponieważ muszę wrócić do pracy, gotować lub zająć się innymi rzeczami. Dzielę więc trening na dwie sesje w ciągu dnia. Pozwala mi to na częstsze rozciąganie i w rezultacie robię to bardziej regularnie.

Od ponad miesiąca poświęcam co najmniej 5 minut dziennie na trening mobilności i rozciąganie. To nic, a po tym czasie wciąż widzę nowe rezultaty. Motywuje mnie to i utwierdza w przekonaniu, że każdy ruch jest ważny.

#5 ODCIĄĆ SIĘ OD ROZPRASZACZY

Nasze mózgi są okropne. Uwielbiają, gdy dużo się dzieje, a sposób, w jaki świat wygląda teraz, nie pomaga nam się na niczym skupić. Powiadomienia, dźwięki i nawyk sprawdzania i odświeżania stron, a także okresowe odwiedzanie poczty e-mail, to wszystko marnuje czas i zabija produktywność.

Wyłącz powiadomienia, gdy pracujesz lub ćwiczysz. Jeśli to możliwe, trzymaj telefon w innym pomieszczeniu. Czytałem badania, które potwierdzają, że produktywność spada nawet wtedy, gdy powiadomienia są wyłączone, a telefon znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Dotyczy to również treningów wykonywanych na telefonie.

#6 PERFEKCJONIZM: POŻEGNAJ SIĘ

Zaakceptuj, że rzeczy nie będą idealne. To najważniejsza rzecz do zapamiętania. Czekanie na idealny moment, idealny dzień i idealną dietę z mega treningami i ośmioma godzinami odpoczynku to sposób na opóźnienie wyników i odkładanie dbania o siebie. Po prostu zacznij i nie czekaj na idealne warunki. Podejmij działanie, niezależnie od tego, czy jest to plan minimalny, organizacja ćwiczeń, czy po prostu zrobienie pierwszego kroku i pójście na spacer.

W moim ostatnim vlogu pokazałam, jak nasze dni, diety i treningi mogą się od siebie różnić. Nagrywałem to, co robiłem i jak jadłem przez trzy dni z rzędu, a każdy dzień był inny. Możesz obejrzeć poniższy film, aby zobaczyć, jak radzę sobie z moim napiętym harmonogramem.

To najszybszy sposób na osiągnięcie wyników i jedyny sposób na prowadzenie zdrowego stylu życia, nawet gdy 24 godziny wydają się zbyt krótkie.

Ten wpis powstał przy współpracy z marką Intel.

13 czerwca 2023 Dieta i trening