Który zegarek pomoże Ci utrzymać formę? Polar Vantage V2 czy Polar Unite

10 maja 2023 Dieta i trening

Nawet osoby, które nie ćwiczą mają zegarki sportowe. Wiemy, że ćwiczenia są ważne i mamy nadzieję, że dzięki zakupowi zegarka sportowego staniemy się rasowymi biegaczami. Nie ma magii, sprzęt nie załatwi sprawy. Trzeba się ruszać. Nadgarstkowy partner treningowy może zmienić Twoje życie, jeśli jesteś regularnym ćwiczącym. Pozytywnie, ofcourse!

Dziś przyjrzymy się dwóm modelom: Polar Vantage V2 dla osób bardziej aktywnych oraz Polar Unite dla tych, którzy chcą (lub już zaczęli) być fit. Tak po prostu.

Rynek zegarków sportowych eksplodował. Jest więcej modeli, a kolejne firmy przyjmują monitory aktywności. Trudno się zorientować, co wybrać. Myślę, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze sprzętu nie jest to, ile ma on funkcji, ale jakich funkcji faktycznie potrzebujesz. Jeśli nie ćwiczysz, nie powinieneś wybierać modelu, który ma rozbudowane statystyki dla biegaczy. A jeśli ćwiczenia wykonujesz w domu, powinieneś zastanowić się nad zegarkiem z wieloma funkcjami.

Dziś przyjrzymy się dwóm modelom, które bardzo się od siebie różnią - Polar Vantage V2 & Polar Unite.

POLAR VANTAGE - DLA PRO Athletes?

Monitor aktywności Polar Vantage V2 jest potężny. Powiedziałbym, że jest dla osób, które trenują poważnie i chcą mieć dokładne dane, aby móc trenować jak najbardziej efektywnie. Przyda się biegaczom i rowerzystom, ale także tym, którzy chcą trenować na różne sposoby i stale podnosić poprzeczkę.

Jest to mój ulubiony model w tej chwili (kwiecień 2021), a od premiery nosiłem ten model całkiem non stop.

Vantage V2 ma bardzo dużo funkcji. Zawiera standardowe funkcje, takie jak monitorowanie tętna na nadgarstku, gps i monitorowanie snu. Ale ma też kilka "dodatków", które moim zdaniem będą bardzo przydatne dla osób, które chcą poprawić swoje wyniki, trenować do zawodów lub mają inne cele sportowe.

POLAR VANTAGE REVIEW V2: CECHY. ADVANTAGES. I WADY

Czym charakteryzuje się model standardowy? Pełną listę funkcji znajdziecie na stronie (tutaj), ale ja wymienię tylko te, które działają u mnie lub są w jakimś stopniu istotne:

 • pomiar tętna na nadgarstku. W tym modelu zastosowano technologię Polara Precision Prime, która ma zapewnić wysoką dokładność pomiaru, a także brak ingerencji w pomiar tętna podczas ćwiczeń. Dodam, że to zależy od tego jak się trenuje. Przykładowo, gdy robię dużo pompek, kettlebells, czy treningi na rowerze spinningowym, używam paska na rękę lub klatkę piersiową, bo nie zawsze tętno pokazuje się na zegarku. Nie jest to wina zegarka - nadgarstek jest po prostu w takiej pozycji, że w niektórych pozycjach nie można go prawidłowo zmierzyć. Lepiej mieć to z tyłu głowy i nie przejmować się tym zbytnio. Polarowi należą się słowa uznania za to, że w porównaniu ze starszymi modelami Polar, te błędy w odczytach tętna są bardzo rzadkie i zdarzają się tylko sporadycznie.
 • Długa żywotność baterii -- to prawda! Noszę mój zegarek niemal bez przerwy, w dzień i w nocy. Trenuję prawie codziennie przez ponad godzinę. Często używam GPS do biegania. Ładuję zegarek tylko raz w tygodniu. Nigdy nie rozładował się niespodziewanie.
 • GPS jest dobrze znany. W moim przypadku sprawdza się idealnie. Szybko się łączy i można biegać niemal od razu po wyjściu z domu. Nigdy nie zdarzyło mi się, aby GPS czy zegarek stracił swoją lokalizację.
 • Training load Pro to funkcja, która ma za zadanie określić nasze obciążenie treningowe - czy robimy postępy, czy mamy okres konserwacji. Wiadomo, że zwiększanie obciążenia na treningach prowadzi do postępów. Po pewnym czasie, jeśli trenujemy mniej niż zwykle, nastąpi regres. Zegarek oblicza go na podstawie tętna podczas treningu (bardzo inteligentnie). NATOMIAST jest sprzętem, który dostarcza jedynie wskazówek. Nie zaleca się ciągłego progresu. Stany regresji lub utrzymania są uważane za normalne stany treningowe. Nie jest konieczne ciągłe dążenie do uzyskania znaczników "postępu". Uważam, że ta funkcja może wywołać u niektórych niepotrzebną presję. Obciążenie CARDIO jest tym, co jest ważne. Możemy ciężko trenować siłowo, a zegarek będzie pokazywał regres, bo tętno nie jest wysokie. Jest to funkcja, która dla mnie jest bardzo przydatna i pozwala mi często się zatrzymywać. Jednak i do niej należy podchodzić z dużym dystansem.
 • Running Fitness Test- super fajna rzecz, ale och, jakie obciążenie psychiczne! Test określa Twój poziom biegowy, oraz szacuje Twoje VO2max. Test robiłam dwa razy i stwierdziłam, że jest to dobry obiektywny test sprawnościowy, pod warunkiem, że potraktujesz go poważnie. Test polega na włączeniu zegarka. Robimy rozgrzewkę, następnie wykonujemy polecenia zegarka - utrzymując określone tempo przez określony czas. Tempo wzrasta stopniowo, a gdy się zatrzymamy lub nasze tętno będzie zbyt wysokie, testy zostają przerwane. Za pomocą tego testu można określić swoje progi tętna, poziom sprawności fizycznej i odpowiednio dostosować treningi biegowe. Nie jest on zbyt przydatny dla osób, które biegają tylko raz w miesiącu lub nigdy.
 • Sterowanie muzyką / powiadomienia jak na Smartwatchu- Z poziomu zegarka można sterować muzyką z telefonu. Możesz przełączać i wybierać utwory lub zmieniać głośność. Jest też funkcja powiadomień, podobnie jak w smartwatchu. Ja jednak mam ją wyłączoną. Codziennie otrzymuję tyle powiadomień, że przytłoczyłoby mnie, gdyby były one ciągle wyświetlane na zegarku. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla wielu osób ta funkcja jest bardzo przydatna.

Zegarek posiada również funkcje Polar, które są dostępne w innych modelach.

 • monitor snu
 • Profile sportowe
 • Spokojne ćwiczenia oddechowe - kolejna funkcja, z której często korzystam. Więcej o niej przeczytacie w recenzji Polar Unite.
 • indeks biegowy. Na podstawie naszego tętna, tempa i biegu zegarek szacuje VO2 max, czyli Naszą wydolność tlenową i "wycenia" nas. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla biegaczy, którzy biegają regularnie. Ja używam go zarówno do szacowania swoich postępów, jak i do modyfikacji treningów. Jest to funkcja, która moim zdaniem jest przeznaczona raczej dla regularnych/ambitnych biegaczy.
 • Wskazówki treningowe - System FitSpark (omawiam go bardziej szczegółowo poniżej w mojej recenzji Polar Unite).

Vantage V2 posiada również inne funkcje, takie jak pływanie, bieganie/rower, czy planowanie trasy. Nie korzystam z nich jednak, więc pisanie o nich w recenzji byłoby nieobiektywne. Wszystkie funkcje zegarka wraz z opisami znajdziecie na stronie Polara - tutaj.

WADY/ADVANTAGE

Na plus moim zdaniem zasługują również trzy rzeczy - ekran (który jest bardzo dobrze widoczny w każdych warunkach oświetleniowych i o każdej porze dnia), na którym nie widać odcisków palców i który nie ulega łatwo zabrudzeniom. Druga rzecz, która mi się podoba to przyciskowe sterowanie. Mimo że ekran jest dotykowy, wolę korzystać z przycisków po bokach, bo jest to wygodniejsze. Trzecią rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę jest niezawodność. Używam go prawie non-stop od późnej jesieni i nie doświadczyłem żadnych problemów. Jest to obecnie mój ulubiony zegarek Polar, ale ....

Jak już wspomniałem, jest to dopracowany model. Nie będzie działał dobrze dla każdego. Wiele osób nie wymaga aż tylu funkcji. Warto mieć to na uwadze i dostosować model do swoich potrzeb.

Wad jest bardzo mało. Jest to mój ulubiony czasomierz marki Polar. Ciągle szukam czegoś, na co mógłbym narzekać i wydaje mi się, że są tylko dwie rzeczy. Jeśli nosisz go często, pocisz się podczas treningu itp. powinieneś przetrzeć zegarek. W przeciwnym razie pasek może uwierać w skórę. U mnie sprawdza się częste mycie zegarka (co jest łatwe, bo pasek jest zdejmowany) i dokładne wycieranie nadgarstka i zegarka do sucha przed ponownym założeniem. Druga sprawa to połączenie z aplikacją w moim telefonie przez Bluetooth. Wcześniej nie było z tym problemu. Jednak odkąd kupiłem nowego Samsunga Galaxy S21, to czasem nie chce się połączyć i muszę parować sprzęt od nowa. Jest to trochę kłopotliwe.

POLAR UNITE: ZEGAREK DLA KAŻDEGO

Polar Unite to model firmy Polar dla zupełnie innej grupy odbiorców. Nazwałbym go zegarkiem, który jest "dla każdego". Jest zdecydowanie bardziej przystępny cenowo i ma mniej funkcji, ale te, które są dostępne, przydadzą się zarówno komuś, kto dopiero zaczyna, jak i temu, kto ćwiczy regularnie.

Jest to bardzo uniwersalny model, który może służyć jako pierwszy zegarek sportowy.

RECENZJA POLAR UNITE: CECHY. ZALETY. I WADY

Co zawiera Polar Unite? Polar Unite ma wszystko, czego może potrzebować osoba aktywna, która jest "fit". I nic więcej (co jest dobrą rzeczą, bo nadmiar nie zawsze jest potrzebny).

Do głównych funkcji zegarka należą:

 • pomiar tętna na nadgarstku - tak jakw przypadku Polar Vantage V2 jest to technologia Precision Prime. Pomiar jest dokładny, ale zawsze należy pamiętać, że może być niedokładny w niektórych pozycjach nadgarstka (na przykład, jeśli masz dużo na nadgarstku i jesteś zmęczony, może odczytać tętno jako chód). Noś zegarek ciaśniej przed ćwiczeniami i zakładaj go częściej niż zwykle.
 • Profile sportowe czyli rodzaje ćwiczeń, które możemy włączyć. Polar dysponuje dużą ich liczbą. Jeśli zalogujesz się do Polar Flow na swoim komputerze, możesz wybrać dodatkowe lub usunąć te, których nie używasz. Zegarki Polar posiadają szeroki zakres aktywności, co jest ich ogromną zaletą.
 • wskazówka treningowa - System FitSpark. Na podstawie Twojej aktywności i regeneracji zegarek podpowie Ci, jaki trening powinieneś dziś wykonać (np. Kiedy pojawił się po raz pierwszy, było inaczej (pisałem o tym w , mojej recenzji Polar Ignite), jednak mam wrażenie, że poprawili ten system. Często zerkam na wskazówki i są one bardziej trafne i dopasowane do naszych treningów. Zegarek sugerowałby kolejne cardio po tym, jak skończyłem trening cardio (co nie miało sensu!). Po ciężkiej sesji zegarek sugerowałby kolejny ciężki trening. Teraz wydaje się, że działa lepiej, częściej podpowiada mi, żeby po ciężkim treningu schłodzić się i rozciągnąć, nie ma już "pikantnych porad". Te wskazówki to nie tylko polecenia z sugestiami rodzaju aktywności. Możesz też włączyć zaplanowany trening, który oskryptowałeś.
 • Spokojne ćwiczenia oddechowe - Z zegarka można odpalić ćwiczenia oddechowe. Jest to trochę taka gra. Zobaczysz bąbelki i Twoim zadaniem jest wdychanie, a następnie regularne wydychanie zgodnie ze wskazówkami na zegarku tak, aby tworzyły się kręgi bąbelków. To właściwie sposób na ćwiczenie spokojnego, świadomego oddychania. To nie magia, ale fizjologia, która pozwala skupić się na oddechu przez 3-4 minuty. Może to pomóc zmniejszyć stres i uspokoić nerwy. Jest to świetna funkcja, z której w dzisiejszych czasach bardzo często korzystam. Zazwyczaj używam jej, aby uspokoić się przed pójściem spać.
 • Monitorowanie snu - używam tej funkcji każdego dnia. Monitoruję swój sen. Sprawdzam ilość godzin snu oraz jego jakość i wprowadzam zmiany w miarę potrzeb. Jest to jedna z najbardziej istotnych funkcji w zegarkach sportowych, ponieważ sen jest tak ważny!
 • Zegarek mierzy tętno 24 godziny na dobę, dzięki czemu możesz poznać i zrozumieć wartości swojego tętna i śledzić, jak ono na Ciebie wpływa. Wiem, że niewiele osób z niego korzysta i nie jesteśmy pewni, dlaczego musimy znać te informacje. Obserwacja naszego tętna rano i wieczorem może dostarczyć nam wielu przydatnych informacji.
 • GPS... w telefonie. Jest to dla mnie zarówno zaleta jak i wada. Zaleta - wpływa na cenę, a dla osób, które nie biegają jest to świetna opcja. GPS jest często zbędny. Szybko łączy się z telefonem i odbiera sygnał. Ale... to tyle. Dla mnie było to uciążliwe, ale podczas wykonywania testów dużo biegałem i chodziłem. Za każdym razem połączenie między aplikacją a moim telefonem stawało się niesamowicie uciążliwe. Stwierdziłem, że momentami nie chce mi się tego robić. Nie wierzę, że ma to znaczenie, jeśli nigdy nie biegałeś lub nie chodziłeś na wycieczki sportowe.

Wszystkie funkcje można znaleźć tutaj.

WADY/WADY

Uważam, że zegarek świetnie prezentuje się na nadgarstku i jest zgrabny. Duży, wyraźny ekran i szeroki wybór pasków to zdecydowane plusy. Ma wszystkie funkcje potrzebne osobie, która może trenować w domu.

Na minus ekran, który jest prawie w całości dotykowy. Jednak lepiej się korzysta z zegarka, gdy ma się kilka przycisków jednocześnie. (Jest to również moja opinia). Zdarzyło mi się (nie często, ale zdarzyło), że ekran zawiesił się, gdy szybko przeglądałem profile sportowe. Musiałem zresetować cały zegarek, żeby wrócić do normalności. Jako że sam jestem biegaczem, brak GPS-u również jest minusem, ale już wcześniej stwierdziłem, że nie jest to model dla mnie. Bateria nie jest ani słaba, ani długotrwała. Trzeba ją często ładować, ale nie jest to problem. Myślę, że przy GPS i aktywności wyczerpuje się co 2-4 dni.

Ostatnim negatywem jest małe otarcie tarczy. Widać to na zdjęciach.

KALORIE w zegarkach

Zawsze interesuje Cię szacunkowa liczba kalorii spalonych podczas ćwiczeń oraz dzienna liczba spalonych kalorii wyświetlana przez zegarek.

Uważam, że te wartości są bardzo dokładne. Zegarek bierze pod uwagę Twoją wagę, wzrost, wiek i co najważniejsze czas trwania treningu. Dzięki temu liczby na zegarku są dokładne. Pamiętaj, że jest to szacunek i że zły odczyt podczas wsparcia może wpłynąć na ostateczne wyniki zegarka. Dotyczy to wszystkich trackerów aktywności, nie tylko Polar.

Zegarek oblicza nasze dzienne zapotrzebowanie na energię na podstawie naszej dziennej aktywności. Dane z zegarka były dokładne, a waga zachowywała się tak, jak powinna. Uważam, że jest to dobry wskaźnik. Nie jest to wyrocznia, ale dobry wskaźnik tego, ile kalorii potrzebujesz, aby funkcjonować.

Twoje pytania i moje odpowiedzi

Zanim zaczęłam pisać ten tekst, zapytałam Was na moim Instagramie, czy jest jeszcze coś, co chcielibyście wiedzieć o tych czasomierzach. Wybrałam najczęściej zadawane pytanie:

 • Czy są eleganckie i czy można je nosić do niesportowych strojów?
  Noszę je z sukienkami, ale myślę, że Polar Unite lepiej wyglądałby z eleganckim strojem. Ma mniejszą tarczę i wydaje się "chudszy". Vantage V2 ma duży rozmiar.
 • A jak jest z obwodem nadgarstka? Mam węższy nadgarstek i nie jestem pewien czy będzie działał?
  Paski do zegarków są dostępne w różnych rozmiarach. Ja noszę rozmiar S w Polar Vantage. Myślę, że Unite najlepiej pasowałby na wąski nadgarstek.
 • Czy Polar Vantage V2 sprawdza się tylko do biegania, czy może być również używany do fitnessu?
  Polar Vantage V2 może być używany do wszystkich rodzajów sportów. Jeśli jednak nie biegasz, to jego zakup może nie mieć sensu. Jeśli trenujesz i biegasz na różne sposoby, to jest to świetny model dla Ciebie. Wiem to, bo sam tak robię.
 • Czy są wygodne do spania w nich?
  Zegarek noszę prawie zawsze. Na treningi lekko dokręcamy pasek (ale nie nadmiernie! Do snu i codziennych czynności pasek nieco luzujemy (ale nie za bardzo!
 • Czy mierzenie liczby kroków jest wiarygodne?
  Polar przelicza treningi na kroki. Dlaczego. Nie musimy robić 10 000 kroków dziennie, jeśli trenujemy. Polar przelicza kroki z naszych treningów, aby pomóc nam określić aktywność (czy jesteśmy aktywni, czy nie).
 • Czy są one trudne w użyciu?
  Jedyne, co bym powiedział, to że warto przeczytać instrukcję obsługi, aby poznać wszystkie funkcje po zakupie. ?? ?

Recenzja pozostałych modeli.

 • Polar Ignite
 • Polar Vantage M
 • Polar A360, M200, M600 i A300
 • Polar A300

ZEGARKI POLAR ZNIŻKA

Dla czytelników Daily Fit zorganizowałem zniżkę. Obowiązuje ona na wszystkie zegarki, sprzęt i akcesoria, które są dostępne na stronie Polar (kliknij tutaj). Wpiszcie kod: CODZIENNIEFIT15, aby otrzymać zniżkę. W przypadku niektórych modeli kod to DAILYFIT10.

Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do zamieszczania ich w komentarzach. ??? Zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami i opiniami, jeśli posiadacie zegarek Polar lub macie jakieś inne związane z nim przemyślenia.

10 maja 2023 Dieta i trening