Węglowodany. Większość z nas o nich słyszała, ale niewiele o nich wie. Możemy Ci pomóc, jeśli również jesteś w tej grupie. Na początek wspomnijmy o cukrach. Są one niezbędnym składnikiem niemal każdej diety. Są niezbędne do zaspokojenia potrzeb energetycznych organizmu, dlatego są potrzebne do codziennego funkcjonowania w domu, pracy i szkole, a także podczas wysiłku fizycznego. Do produktów o wysokiej zawartości węglowodanów należą, jak zapewne się domyślasz, słodycze, które zaliczane są do artykułów przetworzonych. Lepiej jest częściej sięgać po warzywa, owoce i nabiał. Choć słodycze są popularnym wyborem, mogą również prowadzić do otyłości i wyraźnej nadwagi. Odpowiednio opracowana dieta węglowodanowa uchroni organizm przed niekontrolowanym przyrostem masy ciała. W połączeniu z regularnymi ćwiczeniami i dobrym snem, ludzkie ciało może funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna.
Jak może wyglądać dieta wysokowęglowodanowa?
Warto zaznaczyć, że ułożenie diety wysokowęglowodanowej nie jest trudne ani kosztowne. Trzymając się jej można osiągnąć znaczącą różnicę. Główną korzyścią z wyboru interesujących nas cukrów w odpowiedniej jakości produktach jest wzrost energii. Przekłada się to między innymi na lepsze funkcjonowanie mózgu. Dzięki temu można być bardziej skupionym, nie zasypiać nawet po długim dniu, a także dłużej zachowywać wspomnienia. Zalecamy spożywanie tych posiłków w ciągu dnia, jeśli zależy Ci na zdrowych węglowodanach .
Zacznij swój dzień od kilku kanapek z pełnoziarnistego chleba lub bułek . Kanapki te powinny zawierać twaróg i niewielką ilość rzodkiewki.
Na lunch zaleca się przygotowanie piersi z kurczaka i gotowanej marchewki.
Na kolację można zrobić jajecznicę ze szczypiorkiem lub pełnoziarnistym pieczywem.
Stosując przez jeden dzień dietę wysokowęglowodanową poczujesz się zdrowsza i pełniejsza. Zachwycisz również swoje kubki smakowe. Możesz również przygotować inne rodzaje posiłków na następny dzień. Sugestie możesz znaleźć w sieci lub u profesjonalnych dietetyków. Dzięki temu nie zniechęcisz się do trzymania się diety węglowodanowej przez dłuższy czas. Jest to wciąż sposób dla większej liczby osób, aby mieć lepsze zdrowie i funkcjonowanie, bez względu na to, jakie wyzwania stoją przed nimi. Produkty o wysokiej zawartości węglowodanów często można przygotować na wiele sposobów. Oznacza to, że nie muszą one nużyć i zniechęcać do ich regularnego spożywania.
Jakie są różnice między węglowodanami prostymi a złożonymi?
Węglowodany można opisać w dwóch rodzajach: proste i złożone. Ze względu na mniejsze rozmiary cząsteczek, te pierwsze mogą być wchłaniane znacznie szybciej. Gwarantują również szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Cukry proste to glukoza, fruktoza (laktoza), sacharoza. węglowodany złożone powstają z wielu cząsteczek cukrów prostych. Ponieważ węglowodany złożone są trudne do strawienia przez każdy organizm, muszą zostać rozłożone na mniejsze cząsteczki. To powoduje, że dłużej trwa ich wchłanianie przez układ krwionośny. Cukry złożone są zdrowsze niż cukry proste. W składzie znajdziemy również maltozę i celobiozę, a także błonnik, pektyny, skrobię. Zarówno węglowodany proste jak i złożone możesz uzyskać z innych źródeł niż te wymienione powyżej. Nasz sklep zaopatruje się w różnego rodzaju suplementy diety, zwane również węglowodanami oraz napoje izotoniczne. Produkty Vitargo są bardzo popularne wśród sportowców, ponieważ zawierają dużo skrobi jęczmiennej. Tego typu boostery energetyczne pozwalają im osiągać większe wyniki w treningu siłowym oraz wytrzymywać najtrudniejsze treningi.