Kreatyna - Funkcje i zastosowania

18 stycznia 2023 Blog

Kreatyna to popularny suplement, który jest stosowany zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Skuteczność i działanie kreatyny zostały wielokrotnie potwierdzone badaniami naukowymi. Oznacza to, że można ją odpowiednio wykorzystać, aby przyniosła korzyści podczas treningu.

Kreatyna jest naturalnie występującym w mięśniach związkiem, który tworzy związek o nazwie "fosfokreatyna". Jest on odpowiedzialny za pozyskiwanie bardzo szybkiej energii. Fosfokreatyna, która znajduje się w komórkach mięśniowych, działa jako podstawowy chemiczny nośnik energii. Oddaje ona swoją resztę fosforanową (dimfosforan adenozyny) do ADP (fosforan adenozyny). Dzięki temu ATP może być wykorzystywane do szybkich, krótkotrwałych skurczów mięśni i jest pierwszym źródłem do energii. Gdy ATP i fosfokreatyna są wyczerpane kwasy tłuszczowe i glukoza przejmują funkcję energetyczną.

Stosowanie  kreatyny
 

Ponieważ fosfokreatyna ma niewielką ilość energii, dlaczego nie uzupełnić kreatyny? Jest ona kluczowa dla silnych i szybkich skurczów mięśni w niektórych dyscyplinach sportowych. Osoby trenujące lekkoatletykę (głównie sprinterzy, skoczkowie różnych dyscyplin i miotacze) powinny zadbać o odpowiedni poziom kreatyny. Ich wysiłki są krótkotrwałe, ale intensywne. Kreatyna znajduje również zastosowanie w sportach zespołowych. Wynikają one z ich dynamiki i wymagają szybkich ruchów, sprintów, zmian kierunku biegu i innych zrywów mięśniowych. Kreatyna jest najczęściej stosowana w celu zwiększenia masy mięśniowej i wydajności w sportach siłowych. Kreatyna ma osiągnięcia we wspieraniu wzrostu mięśni w treningu siłowym. Ułatwia również trening poprzez generowanie większej siły podczas pierwszej fazy. Może to być kluczowe podczas podnoszenia większych ciężarów.

Kreatyna to dobrze przebadany suplement, który jest stosowany w sporcie. Jej skuteczność jest niepodważalna. Kreatyna ma działanie uboczne, które warto rozważyć, jeśli zależy Ci na idealnej sylwetce lub niskiej masie ciała. Mięśnie nasycone kreatyną wiążą więcej wody, co może być problematyczne w niektórych sportach, gdzie liczy się każdy gram. Można to łatwo skorygować zmniejszając lub odstawiając dawki kreatyny przed zawodami.

Czy można czymś zastąpić suplementy kreatyny? Chociaż pewne ilości kreatyny można znaleźć w mięsie (głównie czerwonym), nie są one wystarczające, aby zaspokoić nasze zwiększone potrzeby. Suplementacja jest konieczna, jeśli chcemy czerpać korzyści z właściwości kreatyny.

18 stycznia 2023 Blog