Dieta ketogeniczna - pyszna ale czy zdrowa? Dla kogo jest przeznaczona?

2 stycznia 2023 Blog

Dieta ketogeniczna jest wysokotłuszczowa, a jej głównym założeniem jest spożywanie większej ilości tłuszczów niż białka i węglowodanów. Dieta ta jest zakwaszająca, ponieważ zawiera dużo tłuszczu. Odpowiada to za wysokie stężenie związków ketonowych we krwi. Dieta ketonowa to właśnie jej nazwa. Podczas gdy energia w standardowej diecie pochodzi przede wszystkim z węglowodanów, dieta ketogeniczna opiera się na tłuszczach jako głównym źródle energii. Tradycyjna dieta oznaczałaby, że dana osoba powinna spożywać każdego dnia około 50% węglowodanów, 30% tłuszczów i 20% białka. Te proporcje mogą się drastycznie zmienić, gdy stosujemy dietę ketogeniczną. Założeniem diety jest spożywanie aż 80-90% tłuszczów.

Kto może stosować dietę ketogeniczną?

Choć dieta ketogeniczna istnieje od wielu lat, obecnie zyskuje na popularności ze względu na rosnącą popularność odchudzania. Jest to sytuacja, w której rezerwy organizmu stają się jedynym źródłem energii, a tłuszcz jest wtedy spalany. Ważne jest, aby postępować zgodnie z radami diet etyka, aby upewnić się, że ten styl odżywiania nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i powoduje utratę tłuszczu.

Najpierw jednak należy zrozumieć, że dieta ketogeniczna została stworzona z myślą o pewnych chorobach i jest opcją leczenia. Choroby te obejmują padaczkę lekooporną, stwardnienie guzowate i zespół Doosa. Dieta ketogeniczna może również pomóc w progresji choroby Parkinsona lub Alzheimera. Dieta ketogeniczna jest często najlepszym sposobem na zmniejszenie objawów tych schorzeń.

Dieta ketogeniczna opinie

Wiele osób jest zainteresowanych dietą ketogeniczną. Podczas gdy otrzymuje ona wiele pozytywnych recenzji może również wywołać wiele kontrowersji. Po pierwsze, nie należy stosować diety ketogenicznej na własną rękę. Najlepiej jest skorzystać z porady specjalisty. Długotrwałe, niekontrolowane spożywanie pokarmów wysokotłuszczowych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednak dobrze przeprowadzona dieta ketogeniczna może okazać się dla wielu najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dietę.

Co jeść na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna skupia się na spożywaniu 80-90% tłuszczów. Spożycie tłuszczów nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych nie powinno przekraczać proporcji 1:1:1. Ważne jest, aby nie ograniczać swojego spożycia do tłuszczów zwierzęcych. Należy wziąć pod uwagę również tłuszcze roślinne . Powinieneś ograniczyć spożycie węglowodanów podczas spożywania warzyw i owoców. Poniżej znajduje się lista zawierająca zarówno produkty zalecane jak i przeciwwskazane.

Produkty diety ketogenicznej

  • Źródła białka: chude mięsa, ryby, drób, wędliny i mięsa wzbogacone, odżywki białkow
  • Źródła węglowodanów: cukinia, pieczywo, płatki i makarony, ziemniaki, cukier, miód, syropy słodkie napoje, mleko
  • Źródła tłuszczu: Oleje, oliwa z oliwek, majonez, masło, śmietana, suplementy omega 3

 

Zasady diety ketogenicznej

Ważne jest, aby zrozumieć podstawy diety ketogenicznej i przestrzegać pewnych wytycznych, gdy decydujemy się na jej przyjęcie. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić decydując się na dietę ketogeniczną jest poznanie podstaw i przestrzeganie pewnych zasad. Ponadto długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić do hipercholesterolemii, czy kamicy moczowej. Zaparcia, biegunki i bóle brzucha to niektóre ze skutków ubocznych diety wysokotłuszczowej. Diety ketogeniczne mogą powodować niedobory niektórych składników odżywczych. Zalecana jest suplementacja witaminą D, wapniem i witaminami rozpuszczalnymi w wodzie. Dieta ketogeniczna może być stosowana przez 6-8 tygodni.

2 stycznia 2023 Blog