Siłownia bez diety - czy przyniesie efekty?

14 stycznia 2023 Dieta i trening

Wiele osób chce rozpocząć swoją drogę z treningiem na siłowni, aby poprawić swoją sylwetkę. Niektórzy ludzie są motywowani przez chęć utraty wagi, podczas gdy inni są motywowani do zwiększenia masy mięśniowej. Jeszcze inni są zmotywowani przez obie te rzeczy. Z dobrym programem treningowym i wytrwałością, wszystkie te wizje mogą zostać zrealizowane. Jest to możliwe, ale czy tylko? Być może istnieje jeszcze jeden składnik, który jest niezbędny, aby było to możliwe. Nieważne, czy ktoś przestrzega konkretnego menu, czy ufa swojemu jelitu, dieta jest czymś, czego trzeba przestrzegać. Zmiana stylu życia, taka jak trening na siłowni, wymaga zmiany swojego tradycyjnego sposobu odżywiania. Jeśli ćwiczymy i nie zwracamy uwagi na to, co jemy, możemy szybko zorientować się, że rezultaty nie są warte wysiłku. Trening zwiększa apetyt organizmu na zaspokojenie jego codziennych potrzeb, co z kolei pobudza go do działania. Nasza masa ciała nie zmieni się, jeśli będziemy jeść więcej niż potrzebujemy. Jeśli jednak ulegniemy pokusie jedzenia wysokoenergetycznych pokarmów i przekroczymy nasze dzienne zapotrzebowanie, przybierzemy na wadze. Utrata wagi może być osiągnięta tylko poprzez jedzenie mniej niż potrzebuje organizm. Najlepszym sposobem na schudnięcie jest jedzenie mniej. Dzięki temu nie ulegniemy zwiększonym zachciankom i pomożemy sobie schudnąć.

Siłownia a dieta

Jeśli zależy Ci na zbudowaniu siły i masy, może nie wystarczyć samo chodzenie na siłownię. Aby zbudować mięśnie, niezbędne jest białko i nadmiar kalorii. Chociaż osiągnięcie nadwyżki kalorycznej na początku przygody z siłownią może wydawać się łatwe, w przeciętnej diecie brakuje odpowiedniej ilości białka. Może to ograniczyć siłę i wzrost mięśni, dlatego ważne jest, aby jeść zdrową dietę. Na każdy kilogram masy ciała spożywaj 2-3 gramy białka i utrzymuj dodatni bilans energetyczny z pewną ilością tłuszczu i węglowodanów. Warto przyjrzeć się suplementom białkowym, jeśli masz problem ze spożywaniem wystarczającej ilości białka. Gainery są dobre dla osób, którym brakuje węglowodanów.

Należy pamiętać, że kalorie i białko nie równają się wszystkiemu. Dlatego każdy, kto trenuje na siłowni, powinien unikać pustych kalorii. Unikaj słodyczy i fast foodów, a do każdego posiłku włączaj warzywa i owoce. Pozwoli Ci to zbilansować posiłki pod względem niezbędnych witamin, minerałów, a także ograniczyć ilość cukrów prostych i niezdrowych tłuszczów. Nawet dobrze zbilansowana dieta nie obejdzie się bez suplementacji trudnymi do dostarczenia substancjami z pożywienia. Będzie to m.in. witamina D3, która jest niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia, odporności, nastroju, a także niezbędne dla utrzymania zdrowia układu nerwowego i krążenia kwasy omega-3.

Czy można mieć siłownię bez diety? Po części tak. Trzeba jednak mieć świadomość, że efekty mogą być tylko "jakieś", gdy będziemy uważać na to, co jemy.

14 stycznia 2023 Dieta i trening