Udało się. Masz teraz motywację do prowadzenia zdrowego trybu życia. Czujesz się lepiej, jesz zdrowiej i więcej się ruszasz. Ale jest jeszcze jeden problem - co z pozostałymi lokatorami? Oto kilka sposobów, które przekonały moją rodzinę i partnera do zdrowego odżywiania.
Wszyscy znamy te teksty: "nie kombinuj", "kupujesz jakąś drogą sałatkę", "nie będę jadł trawy", "na coś trzeba umrzeć, wolę umrzeć na cukier", "nie będę stał cały dzień przy garach", "nie mam pieniędzy" itp. Jestem pewien, że każdy, kto próbował przekonać sceptycznego członka rodziny do przyjęcia zdrowszego stylu życia, wie, co mam na myśli.
Niestety, nie wszyscy chcą zmienić swój styl życia. Uważają, że jest to zbyt skomplikowane, kosztowne, niesmaczne lub niewygodne. Albo po prostu jedzą inaczej. Mężczyźni i osoby starsze, zwłaszcza rodzice i dziadkowie, są przekonani, że zdrowa żywność to warzywa gotowane na parze, brak tłuszczu i sałata zamiast kotleta schabowego. Tak to zostało rozpropagowane, choć wszyscy wiemy, że to nieprawda.
Wielokrotnie pytacie mnie jak przekonać partnera czy rodziców do zdrowszego odżywiania czy większej aktywności fizycznej. Nie jest to łatwe, ale można to zrobić. Ważne jest, aby być przygotowanym. Nie można zmuszać ani szantażować kogoś do zmiany stylu życia. Musisz uszanować ich zdanie i podejść do nich z innej strony. Jakiego? Poniżej znajdują się moje patenty. (Uwaga: wszystkie zadziałały! ).
#1 Nie zarzucaj im, że coś wiedzą - opowiedz interesujące fakty
Nie możesz tak po prostu wejść i zacząć mówić rodzicom, ile kalorii, cukru, tłuszczu jedzą, albo że muszą liczyć makra, albo robić to czy tamto. Słuchanie takich rzeczy jest demotywujące, gdy dopiero zaczynasz. Zamiast skupiać się na negatywnych aspektach jedzenia, skup się na ciekawostkach, które mogą być przydatne dla odbiorców - na przykład, kiedyś powiedziałem mojej matce, że kiełki brokułów są świetne w profilaktyce raka.
Innym razem opowiedziałem przyjaciółce o herbacie z pokrzywy i o tym, jak może ona pomóc jej organizmowi w gromadzeniu wody przed miesiączką. Nie bombarduj swoich bliskich. Zamiast tego przekazuj im informacje, które zachęcą ich do dokonywania zdrowych wyborów. Wszyscy wiemy, że napoje gazowane z dodatkiem cukru są szkodliwe, ale czy to kogokolwiek poruszy? Nie. Lepiej powiedzieć im o korzyściach płynących ze świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub wody. Pamiętaj, aby skupiać się na pozytywach i zachęcać ludzi do zmiany diety, a nie uczyć ich dietetyki.
#2 WALCZ Z MITAMI: TO DROGIE I TRUDNE DO PODNIEBIENIA
Wiele osób boi się zmienić swój styl życia, ponieważ uważają, że będzie to trudne, drogie i niesmaczne. Kto chce wydawać pieniądze na jedzenie, którego nie lubi, a potem godzinami stać przed garnkami, by je przyrządzić? Czy to brzmi dobrze?
Twoim zadaniem jest pokazać im, że to nic takiego! Rodzice są zwykle tymi, którzy narzekają na koszty zdrowej żywności, podczas gdy partnerzy narzekają, że jest niesmaczna? ??? Musisz podjąć wysiłek, aby przekonać kogokolwiek.
- Zgłosić się na ochotnika do gotowania przez jeden dzień, dwa dni lub nawet cały tydzień (jeśli rodzice nadal gotują) i przygotowywać proste, zdrowe i smaczne potrawy.
- Ugotuj coś zdrowego i nie pozwól swojemu partnerowi się o tym dowiedzieć. Wystarczy lasagne ze szpinakiem lub ciasto z cukinii, równie smaczne jak oryginał. Wiele inspiracji znajdziesz w zakładce " Przepisy".
- Pokaż, że zdrowa żywność to nie tylko nasiona chia, mleko kokosowe czy komosa ryżowa. To przede wszystkim nieprzetworzone i naturalne produkty. Kasza gryczana lub jęczmienna, buraki, mrożone warzywa, polskie jabłko, kasza gryczana i ziarna gryki, brokuły, buraki i różne mrożone warzywa to wszystko jest zdrowe, smaczne, ale i tanie. Warto przygotować coś taniego, aby pokazać rodzinie, że nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, aby dobrze zjeść.
- Możesz zasugerować szybkie i łatwe przepisy, które pokochają. Ty gotujesz, a następnie przekazujesz przepis dalej. Zarówno moja mama, jak i mama Patricka chętnie korzystają ze wskazówek i przepisów, które im daję, zwłaszcza gdy próbują ich po raz pierwszy. Czasami ma to kluczowe znaczenie.
#3 NIE BANUJ i NIE MÓW "NIGDY".
Nie waż się mówić: "Nigdy więcej nie zjemy frytek", "Nigdy więcej nie zamówię pizzy". Czy znasz kogoś, kto chciałby żyć w ten sposób? Ja nie. Nikt nie chce zapomnieć o rzeczach, które są niezdrowe, ale pyszne i na które każdy ma czasem ochotę. Motywacja każdego by spadła.
Zamiast tego wyjaśniaj i edukuj - w końcu najlepiej jest jeść zdrowo przez 80% czasu i "szaleć" przez 20% czasu (tj. raz na jakiś czas).
Daj gotowe narzędzia
Nie przytłaczaj ludzi informacjami, jak wspomniałem w punkcie pierwszym. Zamiast tego spróbuj zaoferować gotowe rozwiązania. - Fajny przepis, interesująca książka lub tytuł dokumentu, który otwiera oczy. ??? ).
Możesz zabrać ukochaną osobę na fajne ćwiczenia (możesz dostać darmowe karnety na większości siłowni) lub, jeśli mieszkasz w małym mieście, zrobić to samemu w domu lub na zewnątrz. Możesz kupić jakieś przyrządy sportowe w promocji w Dechatlon.
Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Ważne jest, aby pozwolić tej osobie zapoznać się z pozytywnymi aspektami zdrowego stylu życia.
Nie mów tylko, że poczujesz się lepiej lub będziesz lepiej wyglądać - pokaż to!
Daj im zdrowy, pyszny deser i pozwól im cieszyć się fajnym treningiem. Pozwól im złapać bakcyla i zaostrz ich apetyt, aby chcieli więcej.
Mam nadzieję, że te rady okażą się przydatne. Pamiętaj - nic na siłę!
Przekonanie niektórych osób (zwłaszcza starszych) może zająć trochę czasu, ponieważ każdy ma swoje przyzwyczajenia. Nie oczekuj cudów ani idealnego przestrzegania diety - to tak nie działa!
Zapraszam do odwiedzenia moich stron na FB i Instagramie po motywację!