Najgorszy trening, jaki ostatnio wykonałem

5 sierpnia 2023 Dieta i trening

Złożenie treningu nie wydaje się trudne. Wystarczy połączyć kilka ćwiczeń - jogging, dziesięć podskoków i dwa wymachy nóg - i voila, masz trening! Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Może nie byłoby tak źle, gdybyś robił to spontanicznie w domu (choć prawdopodobnie byłoby to mniej skuteczne). Jeszcze gorzej, jeśli trener prowadzi taki trening na siłowni.

Ostatnio doświadczyłem czegoś podobnego. Było to najgorsze ćwiczenie, jakie wykonałem w ostatnim czasie.

Minęło sporo czasu, odkąd odliczałem minuty do końca zajęć i życzyłem sobie przerwy w dostawie prądu lub czegokolwiek, co przerwałoby trening, abym mógł uciec z siłowni.

Doświadczyłem tego dwa lub trzy razy. Raz byłem początkującym, który wszedł na zajęcia step, które były zaawansowane. Innym razem przypadkowo pomyliłam dwie klasy i trafiłam na zajęcia zumby, gdzie choreografia była już przygotowana. Czułam się jak gołąb w składzie porcelany. To było zanim ukończyłam kurs instruktora fitness.

Agata MatulkaRzadko

Po ostatnich doświadczeniach zastanawiam się nad tym hasłem. Aż do ostatniego weekendu, kiedy myślałam, że umrę. To nie było zmęczenie.

Nigdy nie wiesz, na co się natkniesz.

Co mogę powiedzieć? Ten trening mnie nie pociągał.

Czuję się źle pisząc takie rzeczy, ale z drugiej strony uważam, że takie wydarzenia powinny być omawiane.

Jeśli nie ćwiczę sama, to chętnie uczęszczam na zajęcia grupowe. Chcę nauczyć się czegoś nowego, odświeżyć się, zobaczyć pracę innych instruktorów lub po prostu wyłączyć głowę i być osobą, której ktoś każe robić burpees. ? ?? ?

Postanowiłem spróbować czegoś nowego, ponieważ miałem bardziej zrelaksowany dzień w tym tygodniu. To był HIIT z akcesoriami. Brzmiało fantastycznie.

Nic dziwnego, że skończyło się w tym samym miejscu.

CAŁA HISTORIA

Problem zaczął się podczas rozgrzewki. Plan zakładał, że trening z wykorzystaniem ciężarów i akcesoriów będzie intensywny i mocny. W takim przypadku jeszcze ważniejsze jest przygotowanie organizmu do wysiłku poprzez dokładną rozgrzewkę. Niestety, moja trwała zaledwie kilka sekund i nie podniosła tętna. Nie wspominając już o angażowaniu całego ciała czy wszystkich stawów. Mogłem to sobie tylko wyobrazić.

Nie chciałam nastawiać się negatywnie, więc założyłam, że instruktor wprowadzi kilka ruchów, aby "rozgrzać nas" na początku treningu. I tak się stało. Natychmiast rozpoczęliśmy pierwszy blok ....

Był to również ostatni blok, ponieważ przez 50 minut powtarzaliśmy 3 ćwiczenia. Trzy ruchy. Non stop. Przez prawie godzinę.

Początkowo myślałem, że źle słyszę, ale kiedy zdałem sobie sprawę, że mamy powtórzyć to samo kilkaset razy (!) Początkowo myślałem, że się przesłyszałem, ale kiedy okazało się, że mamy zrobić kilkaset (!) powtórzeń dokładnie tego samego, byłem pewien, że kryje się za tym coś więcej. Wiesz, więcej bloków, serii, modyfikacji ruchów ....

Nie. Trener też się nudził, bo większość czasu spędzał gapiąc się na siebie w odbiciu, chodząc między uczestnikami i myląc recepcjonistkę, która stała przed zajęciami. Nie ćwiczył. Nie sądzę, żeby można go było winić.
Gdybym nie miał nadziei, że coś się wydarzy, nawet bym nie ćwiczył.

Nie sztuką jest ułożyć taki trening, który zabierze kogoś ....

Sztuką jest zaprojektować program treningowy, który ma sens. Powyższy trening był wyczerpujący dla uczestników, ale nie miał sensu.

  • Brak rozgrzewki może narazić ludzi na kontuzje, urazy, a nawet gorsze czucie mięśniowe i efektywność ćwiczeń.
  • Wielokrotne powtórzenia tego samego ćwiczenia są w porządku - pracujemy nad wytrzymałością mięśni, ale bez przesady. Wykonywać te same ćwiczenia przez godzinę? Wykonywać te same ruchy przez godzinę? To nie tylko strata czasu, ale także sposób na przeciążenie systemu. Równie skuteczne byłoby wykonanie 4 lub, jeśli chcesz wytrwać, 5 serii przed przejściem do innego ćwiczenia. Znacznie ciekawsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Żałuję, że nierozsądnie dotrwałem do końca, myśląc, że coś się pojawi i że ten trening jest wart zachodu. Następnego ranka obudziłem się z nadwyrężonym prawym tricepsem.
  • Nie jest konieczne, aby instruktor lub trener ćwiczył z uczestnikami. Nadal można uzyskać świetny trening. Ale jeśli chcesz zmotywować uczestników, byłoby lepiej, gdyby instruktor lub trener robił to samo. Nawet ja, który wolę koncentrować się na ćwiczeniach, nie potrzebuję ciągłego gadania trenera. (co jest zaskakujące, ponieważ kiedy prowadzę treningi, moje usta są zawsze otwarte).
  • Nic dziwnego, że ludzie byli wyczerpani, skoro tak długo wykonywali te same ruchy. Czy ich zmęczenie było w stanie coś zmienić? Nie bardzo.

Następnym razem po prostu odejdę

Zamiast naiwnie wierzyć, że sytuacja się poprawi i że trener może od razu ruszyć z miejsca. Chcę przypomnieć, że nie ma nic złego w opuszczaniu zajęć grupowych. Czasami po prostu nie jest to nasza bajka lub możemy poczuć się gorzej.

Nie powinniśmy się bać, ale też nie powinniśmy brać trenera czy instruktora do siebie. W przeciwnym razie poczujemy się zablokowani i niezdolni do tego typu aktywności.

Czy kiedykolwiek miałeś złe doświadczenia z treningiem? Daj nam znać.

5 sierpnia 2023 Dieta i trening