Jak zaplanować, żeby być fit. Patenty, które pomogą Ci uniknąć wielokrotnego powtarzania tych samych błędów

11 kwietnia 2023 Dieta i trening

To może być frustrujące, aby spróbować dostać fit. Można przejąć kontrolę nad swoim życiem, zrobić plan, zaplanować posiłki, a potem po dwóch dniach całe to planowanie wyrzuca się przez okno, bo trudno je wdrożyć.
Jak zaplanować zdrowy styl życia. Dziś pokażę Ci jak zaplanować zdrowy styl życia i dam Ci moje wskazówki jak to zrobić.

Spójrzmy na to z drugiej strony. Można być fit bez żadnego planowania i organizacji.

JAK ZAPLANOWAĆ ZDROWE ŻYCIE? PLAN NIE JEST WARUNKIEM SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

Nie musisz mieć dobrze zaplanowanej diety, harmonogramu i planu. Nie ma znaczenia, czy ćwiczysz codziennie, jesz zdrową żywność i odpowiednio układasz posiłki. Nie ma znaczenia, jaką filozofię wyznajesz, jest to możliwe do wykonania. To świetny sposób na zdrowy styl życia dla tych, którzy nie lubią rutyny i wolą spontaniczność.

Photo by Justyna Kucur-Czarny

Ważne jest jednak, aby w takim luźnym podejściu wyrobić sobie pewne nawyki i zasady. Bądźmy szczerzy: łatwo jest powiedzieć "fajnie, będę dobrze jeść bez planu" albo "będę ćwiczyć codziennie", ale dotrzymanie tej obietnicy może być trudne, zwłaszcza jeśli pewne zachowania nie wchodzą nam w krew. Może się okazać, że to, co sobie obiecujemy, to jedno, a to, co faktycznie robimy, to drugie.

Ważne jest, aby mieć punkt odniesienia, aby móc śledzić swoje postępy, nawet jeśli nie masz planu, jak będziesz się odżywiać, ćwiczyć, czy po prostu ogólnej sprawności. Jak by to wyglądało?

Jak zachować sprawność bez planu Jak zaplanować zdrowy styl życia
  • Każdy trening zaznaczamy w kalendarzu, a po tygodniu sprawdzamy, ile tak naprawdę udało nam się osiągnąć.
  • Robimy zdjęcia wszystkich naszych posiłków, zapisujemy je w naszej galerii w telefonie, a następnie po tygodniu przeglądamy je. Dzięki temu możemy sprawdzić, ile posiłków było zdrowych/posiadało odpowiednią ilość warzyw/spełniło nasze obietnice.
  • Dbamy o to, aby zawrzeć w nich konkretne szczegóły, np: Jeśli chcemy się ruszać każdego dnia, to kiedy powinniśmy się ruszać? Przed pracą, po pracy? Rano, wieczorem, a może po południu? Im bardziej będziesz konkretny, tym łatwiej będzie Ci trzymać się luźnego harmonogramu. Będziemy mieli tylko czas i ten czas będziemy kojarzyć z ruchem.
  • Najważniejsze jest stworzenie "rutyny". Jeśli chcesz utrzymać zdrowy styl życia, po kilku dniach łatwiej będzie Ci przestrzegać rutyny. To samo dotyczy porannych spacerów, czy dodawania do każdego posiłku jednego warzywa więcej po zalaniu go wrzątkiem.

Nie musi to być skomplikowane ani szczegółowe. Jednak jeśli chcesz dokonać zmiany, ważne jest, aby podjąć działania, a nie czekać, aż wszystko się zmieni. Polecam zacząć od małego i skupić się na drobnych rzeczach.

JAK ZAPLANOWAĆ ZDROWE ŻYCIE - BYCIE FIT Z PLANEM

Fot. Justyna Kucur-Czarny

Luźne podejście nie jest dla każdego. Bądźmy szczerzy: niektórzy ludzie lubią mieć wszystko zaplanowane i spisane, aby mogli się wyrobić. Wiem, co mam na myśli, bo uwielbiam mieć spisane swoje cele, obowiązki i plany. W przeciwnym razie czuję, że tonę w chaosie. Nic mi się nie chce.

Jak zaplanować zdrowy styl życia, który ma sens?
  • Unikaj NADPLANINGU, czyli zagęszczania swojego kalendarza planem, którego nie jesteś w stanie zrealizować. To był przez pewien czas mój błąd: Wydawało mi się, że mój dzień wytrzyma wiele, ale kiedy przychodził czas na realizację, nie byłam w stanie wykonać połowy z nich. Dlatego właśnie z wyprzedzeniem planuję swoje treningi/posiłki/cele. Ograniczam niepotrzebne rzeczy i wyrzucam resztę, wiedząc, że wszystko wypadnie.
  • Plan nie jest świętym dokumentem. Będą sytuacje, w których wykonanie treningu będzie niemożliwe. Na przykład możemy zachorować, wyjechać na wycieczkę lub pracować dłużej. W takich sytuacjach można przełożyć lub zrezygnować z treningu. Jest to jak najbardziej dopuszczalne.
  • Ważne: unikaj przekładania bez podania przyczyny. Kolejna rzecz, która bardzo mi pomogła to: Nie odkładam i nie opóźniam treningów, chyba że istnieje wyraźny powód. Dlaczego. Bo widziałam w swoim życiu, że i tam odpuszczę, i tam odłożę... a potem dzieją się rzeczy losowe i kolejne dni treningowe zostają odwołane. Żyję według zasady, że jeśli mogę, to trenuję, nawet jeśli nie jest to moje pragnienie. W przypadku choroby czy losowych okoliczności nie muszę przerywać ćwiczeń.
Fot. Justyna Kucur-Czarny
  • Nie jesteś robotem. Mamy hobby, pracę, relacje i czas na odpoczynek. To jest coś, co musimy wziąć pod uwagę planując nasze działania. W przeciwnym razie wszystko pójdzie na marne już pierwszego dnia.
  • Możesz zmniejszyć ryzyko rozterek, planując z wyprzedzeniem. Na przykład, jeśli jesteś kimś, kto szybko się zniechęca lub łatwo się demotywuje, ważne jest, aby zaplanować swoje zajęcia fitness z wyprzedzeniem. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o to, jaki rodzaj treningu wykonasz dzisiaj lub jaki rodzaj aktywności wykonasz w danym dniu.
  • Planowanie posiłków to coś, czego nie robię. Nigdy mi to nie wychodziło. Planuję 2-3 dni wcześniej, a następnie modyfikuję plan posiłków w zależności od potrzeb. Chociaż zróżnicowane menu brzmi ambitnie, czy naprawdę jesteś w stanie ugotować 5 różnych posiłków każdego dnia? Łatwiejsze może być przygotowanie obiadów dwa dni wcześniej lub trzymanie się ustalonego menu. Pomocne jest również korzystanie z wypróbowanych i prawdziwych przepisów, które zawsze się sprawdzają.
  • Ważne: Planując swoje gotowanie, pamiętaj, że wymaga ono czasu. To jest mój zwykły błąd. Najpierw układam plan żywieniowy ze wspaniałymi śniadaniami i pysznymi obiadami. Następnie uświadamiam sobie, że mam mało czasu. Nic dziwnego, że przygotowanie śniadania zajęło mi 40 minut, a ugotowanie obiadu ponad godzinę. Warto uwzględnić czas gotowania podczas planowania.
  • Możesz skorzystać z gotowych produktów, takich jak plany treningowe, przepisy i menu. Nie trzeba długo szukać, żeby to wszystko rozgryźć, zwłaszcza jeśli nie jest się ekspertem w tej dziedzinie. Możesz znaleźć tak wiele treści, po prostu weź je wszystkie i wykorzystaj!
  • Ucz się na swoich błędach. Możesz być umieszczenie zbyt wiele presji na siebie, jeśli spróbujesz trzeci raz i to nie działa. Czy próbujesz składać sobie obietnice, że pewne rzeczy nie będą miały miejsca (np. wstawanie w pracy na trening) Weź kartkę papieru i usiądź i zastanów się nad powodami, dla których coś nie działa. Uwierz mi, że brak motywacji to nie jedyny problem.

GOTOWE PRODUKTY UŁATWIAJĄCE ŻYCIE

Wiemy już na co zwrócić uwagę planując nasz fit styl życia. Może czas znaleźć coś, co ułatwi nam życie.

Po pierwsze, gotowe treningi. Na moim kanale YouTube znajdziesz ponad 170 filmów w różnych kategoriach. Możesz je nawet pogrupować w playlisty.

Dla mega początkujących

Szkolenie ekspresowe

HTML0?

Na blogu znajdziesz też różne plany treningowe, od takich, które są oparte na Twojej aktywności (dla biegaczy na przykład), po takie, które są oparte na Twoim poziomie.

Oto kilka przykładowych planów:

  • Plany treningowe z wyzwania #fitnazawsze (tygodniowe) - Dla mega początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych
  • Plan Fit Spring 1
  • Fit plan Jesień 3
  • Fit w miesiąc
  • Budujemy kondycję - bieganie

JAK PLANOWAĆ, ŻEBY BYĆ FIT REAL!

Często unikamy lub zniechęcamy się do planowania, bo nam nie wychodzi. Jest to normalne. Najtrudniejsze (a przy okazji najbardziej pomocne) pytanie, jakie należy sobie zadać, to dlaczego nie wychodzi. Bądźmy szczerzy: "Fit ludzie" nie mają nadludzkiej motywacji ani nie są inaczej zorganizowani. Najczęściej mają lepszy plan na bycie fit. Bardziej realistyczny i możliwy do zrealizowania.

Nie trzeba wypełniać kalendarza zajęciami, posiłkami i treningami. Ważne, żeby to zrealizować, żeby nie stracić relacji, czasu wolnego, czy wypoczynku.

Jestem ciekawa, czy Wy macie jakieś zdolności organizacyjne, czy stawiacie na spontaniczność, aby utrzymać formę. Czy macie jakieś przemyślenia na temat planowania posiłków lub treningów? A może wolicie bardziej polegać na gotowych produktach i po prostu być spontaniczni? Zapraszam do zostawiania komentarzy!

11 kwietnia 2023 Dieta i trening