Czy spożywasz białko przed lub w trakcie treningu?

24 stycznia 2023 Dieta i trening

Białko jest budulcem większości elementów organizmu. Znaczna jego ilość magazynowana jest w mięśniach, z którymi tak dużo trenujemy. Aminokwasy są budulcem białka. Organizm może tworzyć z nich własne białka strukturalne lub przekształcać je w energię w przypadku niedoboru innych składników odżywczych lub ich nadmiaru. Dla budowy i regeneracji mięśni odpowiednie ilości tego składnika są niezbędne. Regularny trening powinien zwiększyć dzienne spożycie tego składnika. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią ilość białka.

Białko i aminokwasy

Chcemy, aby spożywane przez nas aminokwasy trafiały w jak największej ilości do naszych mięśni, dzięki czemu zmniejszymy ich zużycie energii. Może się wydawać oczywiste, że w posiłku przedtreningowym powinny dominować węglowodany. To właśnie one zostaną wykorzystane przez mięśnie i będą chronić je przed degradacją białek mięśniowych (katabolizmem). To one powinny stanowić podstawę posiłku. Jeśli jednak spożycie węglowodanów nie jest wystarczające, organizm może nadal sięgać po aminokwasy, aby dostarczyć energii. Aminokwasy te znane są zbiorczo jako BCAA (aminokwasy rozgałęzione), a wśród nich znajduje się leucyna. To tylko trzy źródła aminokwasów, ale jedynym dostępnym dla nich są białka organizmu. To one jako pierwsze są pobierane z mięśni. Aby to zmniejszyć, to dobry pomysł, aby włączyć kompletne źródła białka w swoim posiłku przed treningiem . Mogą to być mięso, jaja, ryby i rośliny strączkowe. Można również wziąć odżywkę białkową. Ta przekąska zapewni aminokwas BCAA i inne aminokwasy, które pomogą w regeneracji mięśni po treningu. Czy przyjmowanie suplementów BCAA w tej sytuacji jest rozsądne? Tak, jeśli stosujesz dietę niskoenergetyczną (intensywnie się odchudzasz), ponieważ zawartość białka w posiłku przedtreningowym może być niewystarczająca.

Chociaż białko jest niezbędne przed treningiem, znaczenie aminokwasów zwiększa się dopiero po treningu. Trening może powodować mikrouszkodzenia mięśni, które mogą regenerować, wzmacniać i powiększać włókna mięśniowe. Proces ten może nastąpić tylko wtedy, gdy dostarczona zostanie odpowiednia ilość białka. Jest to około 25-30g w posiłku potreningowym . Aby zaoszczędzić aminokwasy i nie zużywać ich na energię, wraz z białkiem należy spożywać węglowodany w celu odbudowy glikogenu i dostarczenia kalorii. Co się stanie jeśli nie zjesz białka po treningu. Nie zobaczysz przyrostów masy mięśniowej i może dojść do katabolizmu. Mięśnie stracą białko potrzebne do naprawy mikrouszkodzeń. To sprawi, że trudno będzie wykorzystać ten ważny czynnik do poprawy formy. Powinieneś również upewnić się, że po zakończeniu treningu kupujesz produkty, które zawierają pełnowartościowe białko.

 

 

24 stycznia 2023 Dieta i trening