Jak wyjść ze swojej strefy komfortu podczas treningu lub jak przekonać się do wypróbowania nowych aktywności?

9 czerwca 2023 Dieta i trening

Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli chcesz pozostać w formie przez całe życie, powinieneś próbować nowych aktywności. Dzieje się tak z kilku powodów: po pierwsze, unikniesz nudy, wykonując w kółko ten sam trening, po drugie, dasz swojemu ciału coś nowego do pracy, a po trzecie, zapewnisz ogólną sprawność i zapobiegniesz kontuzjom, przetrenowaniu i brakowi wyników. Brzmi świetnie, ale jak wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować czegoś nowego?

Mówiłem już nie raz (no dobra, może nie dziesięć, ale przynajmniej kilkaset razy), że dywersyfikacja planu treningowego jest ważna. Możesz próbować różnych aktywności, aż znajdziesz taką, którą lubisz. Nie każdy musi biegać lub podnosić ciężary. Nie każdy musi też korzystać z moich filmów do ćwiczeń (może to strzał w stopę, ale wolę być szczery!).

Trudno jest zmusić się do tych aktywności.

TREMA NIE JEST NICZYM DZIWNYM

To nic dziwnego, że stresujemy się, gdy idziemy do nowego miejsca lub na wydarzenie grupowe (i poznajemy nowych ludzi). Nie brzmi to zachęcająco. A co jeśli się oszukuję? Czy się przewrócę? Co jeśli nie będę szczęśliwy i będę musiał siedzieć przez godzinny kurs, z którego nie będę mógł wyjść? Co jeśli ludzie są dziwni? Co jeśli jestem jedyną osobą, która zwraca na siebie uwagę? Co, jeśli nie jestem wystarczająco sprawny lub nie mogę uczestniczyć w zajęciach?

Nie jest to dla mnie zaskakujące. Mimo że próbowałem wielu różnych aktywności i cieszę się nimi, pójście gdzieś w nowe miejsce może być dla mnie wyzwaniem.

Warto pokonać strach i spróbować czegoś nowego. Możemy odkryć coś nowego. Może się okazać, że coś, co wydawało nam się niemożliwe, w rzeczywistości jest przyjemne i jesteśmy w tym bardzo dobrzy. Być może znajdziemy nową motywację do ćwiczeń i łatwiej będzie nam regularnie się ruszać.

Jak pokonać stres i strach i rozpocząć nową aktywność? MOJE SPOSOBY

Łatwo jest być onieśmielonym nieznanym, ale korzyści płynące z odkrycia nowego ćwiczenia są tego warte.

#1 Wsparcie na wynos

Jeśli czujesz się niekomfortowo w nieznanych miejscach, a myśl o nieznanych rzeczach cię stresuje, może być przyjemniej mieć kogoś przy sobie. To świetny pomysł, aby zrobić coś innego niż zwykle. Warto więc zaprosić przyjaciela/znajomego/partnera/partnerkę na wspólną wycieczkę. To, co nowe, nie będzie już tak przerażające i zamiast się smucić, będzie można się z tego śmiać.

#2 Zawsze możesz wyjechać

Wiele osób zapomina, że w każdej chwili mogą odejść. Nie musisz zostawać na zorganizowanym wydarzeniu lub obiekcie sportowym do końca zaplanowanego czasu.

Możesz wyjść w dowolnym momencie, jeśli coś Ci się nie podoba, czujesz się niekomfortowo lub masz zastrzeżenia do instruktora. Nie musisz nikomu mówić, jeśli jesteś na zajęciach grupowych. Po prostu wymknij się i idź na wolność. To nie jest wychowanie fizyczne: nie dostaniesz ani jednego wpisu do dziennika!

#3 Przypominanie sobie, że nikt na Ciebie nie patrzy

Poznawanie nowych ludzi może być krępujące. Wiele osób obawia się, że inni wytkną im, że czegoś nie rozumieją lub robią to nieprawidłowo. Prawda jest taka, że wszyscy ci ludzie nie są tam po to, by obserwować początkujących. Są tutaj, aby odbyć swój trening. Niewiele osób poświęci czas, aby zobaczyć, jak sobie radzisz. A nawet gdyby to zrobili, prawdopodobnie udzieliliby ci kilku sugestii, jak się poprawić.

Nigdy nie spotkałem się z brakiem życzliwości ze strony osób uczęszczających na zajęcia sportowe. Ludzie są skupieni na swoich ciałach lub ćwiczeniach, a jeśli coś zauważą, chcą pomóc.

#4 Nie pozwól, by prześladowała Cię przeszłość

Każdy ma złe wspomnienia z niektórych zajęć. Byłam na zajęciach zumby, gdzie instruktorka tańczyła sama z grupą zaawansowanych uczniów. Czułam się jak piąte koło u wozu. Prawdopodobnie masz podobne historie. Jeśli wydarzyło się to kilka lat temu, spróbuj zapomnieć o złych wspomnieniach. Spróbuj ponownie wziąć udział w zajęciach, najlepiej w nowym miejscu i z nowym instruktorem. Jeśli nie czujesz tego samego szału, może to nie być dla ciebie. Nie powinieneś się jednak obwiniać za to, że nie spróbowałeś.

#5 Aktywność nie ogranicza się do zajęć grupowych

Chociaż testowałem głównie zajęcia grupowe, nie jest to jedyny dostępny rodzaj ćwiczeń. Istnieje wiele obiektów, które pozwalają ćwiczyć bez przymusu robienia tego w grupie. Są one również świetnym sposobem na ćwiczenia i trochę aktywności! Ważne jest, aby o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli nie lubisz ćwiczyć w dużych grupach.

JAK WYPADŁY MOJE TESTY INNYCH AKTYWNOŚCI

Używałem mojego multisportu do testowania nowych aktywności przez prawie trzy miesiące. Wypróbowałem podobną aktywność latem i odkryłem dwie nowe aktywności: zajęcia rowerowe (na które staram się chodzić jak tylko mogę) i jogę.

Kiedy stało się jasne, że mogę spróbować czegoś nowego, a następnie opowiedzieć o tym, tak jak robię to regularnie na moim Insta, skorzystałem z okazji. Karta Multisport dała mi dostęp do zupełnie nowych obiektów.

PILATES

Pierwszym miejscem, do którego się udałam, był pilates. Miałam już styczność z tym rodzajem ćwiczeń i chociaż rozumiałam ich zalety, nigdy nie miałam ochoty do nich wracać. Postanowiłam się zmotywować, znalazłam zajęcia na jednej z siłowni i po prostu poszłam.

To było wspaniałe doświadczenie. To była odświeżająca odmiana od zwykłych ćwiczeń, które wykonuję.

Pilates to świetny sposób na ponowne podjęcie aktywności, jeśli nie robili tego od jakiegoś czasu. Pozwala poczuć swoje ciało, a to jest ważne dla każdego. Późniejsze treningi będą znacznie łatwiejsze.

CROSSFIT

Następnie poszedłem na Crossfit. Widziałem tę formę treningu wcześniej na kursach trenerskich i na siłowniach, ale nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Szukałem bardziej intensywnego treningu i postanowiłem spróbować Crossfitu jeszcze raz.

Odbyłem kilka zajęć wprowadzających i kilka treningów... Naprawdę mi się podobało. Po wycieczce, jeśli wszystko pójdzie dobrze, zamierzam zapisać się do klubu crossfit i regularnie uczęszczać na te zajęcia.

Crossfit w dużej mierze zależy od instruktora. Jeśli trafi się na dobrego, może być doskonałą formą ćwiczeń i treningu dla tych, którzy lubią wyciskać. Tutaj można ćwiczyć z ciężarami i dużą intensywnością, ale także skupić się na ogólnej sprawności i mobilności, a nie tylko na wyglądzie.

KETTLE

Crossfit zainspirował mnie do wzięcia udziału w zajęciach grupowych z użyciem kettlebells. Do tej pory trenowałam z tymi odważnikami sama i byłam ciekawa, jak będzie w grupie. Okazało się, że trening jest bardzo podobny do Crossfitu. Kilka ćwiczeń, kilka obwodów, a potem zmiana.

Kettlebells zmuszają nas do używania prawidłowej techniki. To świetny sposób na rozpoczęcie treningu siłowego, szczególnie dla tych, którzy są znudzeni zwykłym podnoszeniem ciężarów na siłowni.

AQUAFITNESS

Zdradzę ci mały sekret - nigdy nie wyobrażałem sobie, że zakończę swoje życie w wodzie, kiedy przyjąłem wyzwanie od Multisport. Nadal będę ćwiczyć w wodzie. Nie potrafię nawet pływać. Boję się wody i nie lubię w niej przebywać. Wybrałem aquafitness jako ostatnią aktywność w cyklu, ponieważ było to coś zupełnie innego i poza moim zakresem komfortu.

Wybrałam zajęcia dla początkujących. Opis na stronie siłowni podkreślał, że nie trzeba umieć pływać. Spakowałam strój i stawiłam czoła strachowi.

Jakie są rezultaty? Rezultaty przekraczają ludzkie pojęcie! Nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę się tak dobrze bawił w wodzie. Prawda jest taka, że godzina zajęć minęła błyskawicznie. Jeśli czegoś się bałam, instruktor proponował mi inną wersję. Mimo wszystko woda, emocje i sam trening, który wydawał się być "machaniem nogą" wyssał ze mnie całą energię i czułam się jakbym ćwiczyła 10 godzin, a nie tylko jedną.

Jestem bardzo szczęśliwa, że w końcu się przełamałam. Rozważam również ponowne wzięcie udziału w tych zajęciach, ale muszę znaleźć coś bliżej mojego domu.

CHCESZ BYĆ FIT? SPRÓBUJ CZEGOŚ NOWEGO

Chociaż wypróbowanie czegoś nowego może być onieśmielające, prawdopodobnie sprawi ci to przyjemność.
Nawet jeśli nie, będziesz mieć prawo powiedzieć, że coś ci się nie podoba. Testowanie nowych rzeczy jest dla mnie odświeżające i jest to jedna z najlepszych metod na utrzymanie motywacji, nie tylko przez lato, ale przez kolejne lata.

Ten artykuł został napisany we współpracy z Multisport.

9 czerwca 2023 Dieta i trening